2018’in Üniversitelisine

,

Eylül geldi, okul hazırlıkları başladı. Üniversite sınavına girecek bazı öğrenciler derslere başladı bile.

Yeni bir yıl, yeni umutlar, yeni hedefler. YGS, LYS… Uzun soluklu bir çalışma. Ülkemizde yapılan bu sınavlar sadece bilgiyi ölçmüyor. Sınavlarda başarılı olabilmek için görünür ve görünmez kriterler var aslında ve ölçülen her şey sınav sırasındaki davranışlarınızdan ibaret değil. Peki, başka neleri ölçüyor?

 • Evet, bilgiyi ölçüyor, çok bilen daha iyi yapıyor çoğunlukla. Çoğunlukla çünkü sadece bilmek yetmiyor.
 • Mantık, muhakeme, sebepsonuç, bağlantı kurma gibi birçok beceriyi ölçüyor.
 • Zamanı iyi kullanmayı ölçüyor. Bildiklerinizi ne kadar kısa sürede hatırlıyorsunuz? Ne kadar hızlı okuyorsunuz? Test tekniğiniz, bir stratejiniz var mı?
 • Konsantrasyonu ölçüyor. Ne kadar uzun süre odaklanabiliyorsunuz? Konsantrasyonunuz bozulduğunda ne kadar çabuk toparlanıp yeniden sınava odaklanabiliyorsunuz?
 • Duygularınızı ne derece kontrol edebildiğinizi ölçüyor. Sınav esnasında duygularınızdan arınıp, kaygınızla baş edebiliyor musunuz? Sadece sorulara odaklanabiliyor musunuz?
 • Azmi, sabrı, sebatı ölçüyor. Ne kadar zamandır sabırla, azimle, vazgeçmeden çalışıyorsunuz?
 • Hedefinizi gerçekleştirmek için ne kadar motive olduğunuzu ölçüyor. Motivasyonunuz düştüğünde yeniden şarj olabiliyor musunuz? Vazgeçmeden, pes etmeden yolunuza devam edebiliyor musunuz?
 • Planlı, bilinçli çalışmayı ölçüyor. İhtiyacınıza ve kişisel özelliklerinize uygun bir çalışma sisteminiz var mı? Düzenli ve planlı mı çalışıyorsunuz?

Bu ölçütleri göz önünde bulundurarak çalışmaya başlar ve devam ederseniz hedefinize çok rahat ulaşırsınız. Bir özet geçelim isterseniz, bir nevi yol haritası:

 1. Bilgini artır, dersi dinle, çalış, bol bol soru çöz. Böylece aynı tip soruları gördüğünde hemen tanırsın ve bu sana zaman kazandırır.
 2. Her öğrendiğin bilgiyi önceki bilgilerinle ilişkilendir, bağlantı kur, mantığını anla. Böylece daha kolay, hızlı hatırlarsın.
 3. Net bir hedefin mutlaka olsun. Yorulduğunda, sıkıldığında, sana güç verecek bir motivasyon kaynağı edin. Hedefinle ilgili olabilir mesela.
 4. Planlı çalış, hangi konuda ne durumda olduğunu bil, rasgele değil bilerek çalış. Çalışma planın olsun.
 5. Hızlı okuma çalış (şimdikinden hızlı olsun yeter).
 6. Odaklanmanı güçlendirmek ve sınav kaygınla baş etmek için gerçek bir sınavdaymışsın gibi bol bol deneme çöz. Kaygın yükseldiğinde dur, nefesine odaklan, sakinleş.
 7. En önemlisi kendine inan, şu 7 milyarlık dünyada seninle aynı şartlara sahip bir kişi bile başarmışsa sen de yapabilirsin…

Hatırla; çok zeki olan değil, çok çalışan da değil, kendini tanıyıp, düzenli, bilinçli çalışan kazanıyor 🙂

Ara ara dur ve kendine sor:

“Elimden gelenin en iyisi bu mu?”

2018’in üniversitelisi; başarılar…

 

Şencan Y. Gültutan
Profesyonel Koç
www.12kocluk.com