Tanzanya Eğitim Sistemi-2 Hakuna Matata

,

Tanzanya’da Arapların, Hintlilerin, Pakistanlıların, Avrupalıların ve Çinlilerin de yer aldığı yaklaşık 130 farklı etnik grup var. Tanzanya da gazeteler Swahili ve İngilizce dilinde basılıyor. Tanzanyalı gençler İngilizce ve Swahili dilini karıştırarak konuşuyorlar. Bizimle konuşurken İngilizcelerine özen gösteriyorlar. 1967 yılından sonraki yapılan sayımlarda sorulmadığı için (din hassas bir konu olarak kabul ediliyor) kesin bilinmemekle birlikte Tanzanya nüfusunun %55 inin Müslüman % 30 unun Hristiyan olduğu tahmin edilmekte. Azınlık Hristiyan olsa da kilise sayısı fazla. Farklı etnik gruplar, kültürler, din ve dillerin yaşandığı bu topraklarda insanlar arasında bir çatışma yok. Şu an ki Cumhurbaşkanı Müslüman. Ama genel istek üzerine bir dönem Müslüman bir dönem Hıristiyan seçiliyormuş. Tanzanya milliyetçiliğinden çok Afrika milliyetçiliğini ön planda tutuyor ve halkı barış içinde yaşıyor.

Tanzanya yeraltı ve yerüstü zenginliklerine rağmen dünyanın en fakir ülkelerinden biri. Devlette yeni işe giren bir öğretmenin maaşı 150 Dolar; vasıfsız işçinin günlük geliri 2.5 dolar. Kişi başına düşen milli gelir 400 Dolar. Öğrenim ücreti 3600 dolar. Öğrencilerin yüzde 20’si burslu okuyor. Fransız, İtalyan okulları 1500 yıllık. Diğer okullar da paralı. Üniversite eğitimi için en fazla Hindistan, İngiltere ve Amerika’ya gidiyorlar. Bunu devlet politikası olarak uyguluyorlar Okullar üç ile beş yıl sonra kendi kendine dönmeye başlıyormuş.

Eğitimle ilgili hoşuma giden atasözleri olduğunu öğrendim

  • Eğitim pahalı diyorsun, cehaletin maliyetini düşün!
  • Bütün uyuyanları uyandırmaya bir uyanık yeter.
  • Bütün mumları yakan bir mumdur.

Fakirliğe rağmen eğitime halk önem veriyor. Çocuklarının okula gitmesi isteniyor. Çocuklar okullarına çok zorluk içinde ama neşeyle gidiyorlar. Hakuna Matata (Boş ver her şey yoluna girer) çocuklara güç veriyor bana da gelecekle ilgili umut.

Hakuna Matata

Banu Uzkut Onuk
Bütünsel Aile ve Öğrenci Koçu
www.banuonuk.wordpress.com