Başarılı Ebeveyn Olmak

,

Çocuk yetiştirmek büyük bir sınav. Öyle ki bu sınavı başarılı ile geçebilenlere “süper baba” ya da “süper anne” diyoruz. Peki, bu sınava nasıl hazırlanmak gerek?

Günümüzde tüm ebeveynler çok meşgul, dolayısıyla tüm aile olarak bir araya gelip bir şeyler yapmak her geçen gün daha da zor hale geliyor. Bizler ebeveyn olarak çocuklarımızdan büyük beklentiler peşinde koşarken; acaba onların beklentileri neler?

Bazı çocuklarımız ailelerinin kendilerini kazara dünyaya getirdiğini düşünüyorlar. Ortak söylemleri “Her zaman birlikte bir şeyler yapacağımızı söylüyorlar ama henüz herhangi bir şeyi birlikte yapabilmiş değiliz.” şeklinde.

Peki, nasıl bu konuda ilerleme kaydedebiliriz?

Günlük koşuşturmalar yüzünden onlara ayırabilecek fazla vaktiniz olmayabilir. Bunu çocuğunuza açıklayıcı bir dil ile söyleyin. Bunu yapmak, birlikte bir aktiviteye başlayıp yarım bırakmaktan iyidir. Ayrıca bizim için önemli bir toplantıya girerken nasıl telefonumuzun sesini kapatıyorsak, çocuğunuzla vakit geçirirken de teknolojik aletlerden uzaklaşın. Özellikle Z kuşağı zaten ilgisi çok çabuk dağılabilen bir kuşak olarak ve “teknoloji kullanma kılavuzu” ile doğan bu jenerasyon çocuklarımız telefon, bilgisayar desteğinden çok aile içi ilişkilerin sıcaklığına ihtiyaç duyuyorlar. Onlarla geçireceğiniz zamanın süresinden çok ne kadar kaliteli ve nitelikli zaman geçirdiğiniz çok önemli. Birlikte keyif aldığınız şeyleri yapmak, birlikte üretmek, ortak hayaller kurmak bile sizi bambaşka paylaşımlara götürebilir.

Bunların yanı sıra çocuklarınızı nasıl dinlediğinize hiç dikkat ettiniz mi? Kendinize bunun için lütfen zaman ayırın ve kendinizi gözlemleyin. Onları sadece anlık ihtiyaçlarını karşılamak için mi dinliyorsunuz yoksa gerçekten ne anlattıklarını ve ne hissettiklerini de anlamaya çalışıyor musunuz?

Onlarla konuşurken kaç yaşında olurlarsa olsunlar kendilerinin de birer birey olduğunu unutmadan açık, net ve dürüst diyaloglar kurmak çok önemli. Her çocuğun gerçek ile yalanı kolaylıkla ayırt etmekte olduğunu dikkate alırsak, sizin dürüstlüğünüzü gördükçe ve izledikçe onlar da yalan söylemekten uzak duracaklardır. Özellikle bir ritüel gibi keyif alarak, günlük yaptığınız şeyleri paylaştığınız zamanlar yaratmak da onları ve sizi mutlu edecektir.

Bizim hayatımız, çalışma koşullarımız zor olabilir, artık çalıştığımız işten keyif almıyor bile olabiliriz. Ancak biz hayata nasıl bakarsak onların da aynı şekilde bakmayı öğreneceğini unutmamak gerekir. Hayattan zevk alın. Çocuğunuz yetişkinliğin zor olduğunu hissederse eğer, gelecekten beklentisi düşebilir ve bardağı boş tarafından görmeyi öğrenebilir, hem de en yakınları olan siz anne veya babasından. Hayat hepimiz için kolay olmayabilir. Ebeveyn olarak “stres ve öfke ayarı” ve “sağlıklı ilişki kurabilme ve ilişkiyi sürdürebilme” konularında oldukça zorlandığımız zamanlar olabilmektedir. Hatta ebeveynlerin bu konularda çocuklarına zarar verici girişimlerde bulunabildiklerini de görüyoruz zaman zaman. Stres ve öfkelerini kontrol altına alabilen ebeveynler, çocukları büyüdükten sonra da sağlıklı ilişkiler kurabilmektedirler. Ayrıca bu tip ebeveynlerin yetiştirdikleri çocukların yaşam boyu mutluluk düzeylerinin, stres ve öfkesini kontrol altında tutamayan anne babaların yetiştirdiği çocuklara oranla çok daha yüksek olduğu da bilinmektedir. Bizler ebeveynler olarak onları, hayatta karşılarına çıkabilecek tüm zorluklarda kendi çözümlerini üretebilen bireyler olarak yetiştirebilmemiz çok önemlidir. Ve kendi çıkış yollarını görebilmeleri için de onlara izin vermemiz.

Başarılarını hatırlatmak, kendi yapabileceklerini fark etmelerini sağlamak bile onlar için motivasyon sağlamalarında büyük önem taşır.

Unutmayınız ki…

Hayatımızın her döneminde motivasyona ihtiyaç vardır. İster içsel ister dışsal motivasyon sağlanmaya çalışılsın, çocuklar her yeni adımlarında cesarete ihtiyaç duyar. Bu cesareti de sadece elindeki bu sihirli gücün farkında olabilen ebeveynler çocuklarına hediye edebilirler.

Siz elinizde tuttuğunuz ve çocuklarınıza verebileceklerinizin farkında mısınız?

Ceyda TEZEL

Aile Danışmanı – Profesyonel Koç