Bir yeniliğe var mısın?

,

Çoğumuzun yeni yılın ilk günlerini bazı şeylerin başlangıcı olarak gördüğü bir yıl daha (2020) pırıl pırıl ve umut dolu geldi. Dileklerin, verilen sözlerin aklımızda dolaştığı bu günlerde, bunların yanında bambaşka yeniliklere de var mısınız? Farklı bir şeyler denemek ister misiniz? Belki bu ilk adımlar size iyi gelir ve hiç bilmediğiniz yollarla tanışırsınız kim bilir…

En azından bir kez denenmek üzere aklıma geliverenlerin listesi;

– Çıt bile çıkmayan sessiz bir yerde yalnız olun ve dinleyin. İç sesinizi, nefesinizi, kalbinizin ritmini, kanın damarlarda dolaşmasını… Evet evet abartmıyorum, deneyin daha derine doğru zorlayın kendinizi biraz! Bakalım neler duyacaksınız?

– Bunu bir de doğaya çıktığınızda deneyin, kuş sesi, rüzgarın esintisi, dalların hışırtısı gibi! Şimdi de tüm duyularınızla yapmaya ne dersiniz? Daha derin görmek, duymak, koklamak, dokunmak gibi… Hiç yolda yürürken durup bir ağacın gövdesine veya bir çiçeğe dokundunuz mu mesela?

– Yanınızdan geçerken görüp size gülümseyen tanımadığınız bir çocuğa önceden hazırladığınız ufacık bir hediye verin. Kuşlara ya da kimsesiz hayvancıklara bir kapta su bırakıverin.

– Beklemedikleri bir anda ihtiyacı olan birine yardım edin. Mesela; eşyasını taşıyın, gireceği yerin kapısını açın, karşıya geçmesine, elleri doluyken yağmurda şemsiye tutmaya gibi gibi, ne bileyim?

– Tadını bilmediğiniz bir şeyi deneyin.

– Yolunuzun hiç düşmediği bir sokağa girip dolaşın. Mesela, işe giderken yürüdüğünüz yolu değiştirin bir kerecik olsun, otobüsü kaçırma pahasınaJ

– Metroda ya da otobüste okuduğunuz kitabınızı merak eden birine verin, çekinirse siz okuduktan sonra bir başkasına verirsiniz diye yanıtlayın.

– Anlaşamadığınızı düşündüğünüz birine zaman ayırın, dinleyin onu ama gerçekten dinleyin.

– Yeni bir dil öğrenin demiyorum ama yeterince zengin olan ana dilimizden yeni bir kelime öğrenin olmaz mı?

– Yemek yapmıyorsanız en azından bir kez yapın, zaten yapıyorsanız da farklı bir çeşidini deneyin.

– İlginizde olan ama hep ertelediğiniz bir konuyu araştırın.

– Yıllardır aynı yerde oturup, selamlaşma dışında iletişiminizin olmadığı komşunuza kahve içmeye gidin.

– Yoldan geçen birine “-Merhaba” sokağı süpüren görevliye “-Kolay gelsin” demeyi de deneyin.

– Bir çocuğun boya kalemlerini ödünç alıp karalama yapın, oyuncaklarıyla oynayın. İçinizdeki çocuk erkenden büyümek zorunda kalıp sıkışıverdiği yerden dışarı çıkmak için bekliyordur, belki? Özgür bırakın onu da kendinizi de…

– Kendinize bir mektup yazın içinizden ne geliyorsa ve bir süre sonra okumak üzere saklayın.

– Bağıra çağıra şarkı söyleyin, dans edin.

– En yakınınızda kim varsa, hala yakınızdayken sarılıp öpüverin “bayram değil seyran değil” ken, şöyle bir içten kocaman seni seviyorum deyin (sözle değilse de gözle)! Şaşırtın hem kendinizi hem çevrenizi! “Eski köye yeni adet” getirin evet neden olmasın?

Belki bugüne kadar bilmediğiniz veya bastırdığınız bir yanınız çıkıverecek ortaya ve bunu şaşırarak fark edecek, belki de çok seveceksiniz 🙂 … En azından bir süre de olsa bu yeni denemelerle kendinizi iyi hissedeceksiniz! Ya da bana öyle geliyor ve/veya öyle olmasını diliyorum?

Hadi ama okumanız bittiyse harekete geçin ve deneyin lütfen! Zaman ve mekan uygun değilse de unutmayın ve yapılacaklar listesinin en başına alıverin olur mu? Günlük işleriniz biraz bekleyebilir!

Olmaz mı çok mu zor? Deneseniz ne kaybedersiniz? Belki de çok şey kazanacaksınız kim bilir?

Hadiiii…

İşe yaramıyorsa beni arayın başka bir yol bulunur belki! Nasıl mı ulaşacaksınız? Siz isterseniz bir yol bulursunuz eminim 🙂

Yüzünüzü güldürecek, içinizi ısıtacak, yaşama sevincinizi çoğaltacak yeniliklerle dolu “YENİ” bir yıl dilerim 🙂

Sevgiyle kalın
Belma Kafadar KARAÇAM
Profesyonel Koç

Belma Kafadar Karaçam

Belma Kafadar Karaçam

Yazarın Diğer Yazıları