Vizyon mu? Hayal mi?

,

Sözlük anlamıyla “Vizyon” zihnimizde tasarladığımız ve kurguladığımız gelecek resmidir. Ulaşılmak istenilen hedef ve amaçlar olarak da tanımlanabilir. Özetle vizyon, geleceği düşlemek, tasarlamak ve şekillendirmektir.

Gelecek resmi denildiğinde bu durum beraberinde hayal kurmayı çağrıştırır. Ancak vizyon ile hayal arasındaki fark, vizyonun temel yeterliliklerden hareket ederek, değerler bütünü içinde gelecekte ulaşılmak istenen yer olmasıdır. Hayal ise mevcut durumla bir bağlantısı olmadan sadece gelecek için bir görüntü olabilir.Yani hayal gelecekte orada olma olasılığımız olmasa da olmak istediğimiz yerdir.

Montaigne “Nereye gideceğini bilmeyen bir gemi için, hiçbir rüzgardan fayda yoktur” diyerek vizyonsuzluğu en güzel şekilde tanımlamış ve vizyon için olmazsa olmazı belirlemiştir. Elimizde bir rota veya gidilecek yer bilgisi yoksa rüzgarın olup olmamasının veya hangi yönden geldiğinin bir önemi de yoktur.

Vizyon sadece bir şirket veya kurum yada ülke için değil bu günün dünyasında kişiler için de gereklidir. Tarihe geçen isimlere baktığımızda bu isimlerin hepsinin mutlaka bir gelecek tasarımının yani vizyonlarının olduğunu görürüz. Bu kişiler vizyonları doğrultusunda hedeflerini ortaya koyarak, mücadele edip başarıya ulaşmış kişilerdir.

Vizyon sahibi kişiler, bu günden geleceğe doğru baktığında kişisel, aile ve iş yaşamlarına ilişkin olarak 5, 10 veya 20 yıl sonra kendilerini ne yaparken görmek istediklerini bilirler. Yani gidilecek yeri bilirler.Bu vizyonu düşünürken de bugünden oraya nasıl gidileceği konusunda kafalarında az çok bir fikir –yani rota-mutlaka vardır. Örneğin, vizyonunuz size çıkması muhtemel bir piyango biletine bağlıyorsanız ya da kısaca işinizi şansa bırakıyorsanız bu bir hayalden öteye gidemez. Ancak, güçlü yönlerinizi ve yeteneklerinizi kullanarak başarabileceğinize inanıyorsanız ve çaba göstermeye hazırsanız bu gerçek bir vizyon olur.

Bireysel vizyon, yaşamımız boyunca bize yön gösteren bir rehber ve bir anlamda hayatımızın pusulasıdır. Bireysel vizyonu tanımlamak kolay gibi görünse de, bu tanımı oluşturmak ve uygulamaya geçirmek o kadar kolay değildir. Çünkü bireysel vizyonumuzu belirlemek için şu soruların yanıtlarını bulmak durumundayız: “Ben kimim” ve “Ben ne olmak istiyorum?”, bunun için “İlke ve değerlerim nelerdir?”, “Bunlardan vazgeçilmez olanları hangileridir?”, “Hangilerinden ne gibi durumlarda nereye kadar ödün verebilirim?” .

Bireysel vizyonu belirleyince, kısa ve uzun dönemli “bireysel hedefleri” belirlemek de daha kolay olacaktır. Bireysel vizyonunuzu birkez belirleyip sonra bir köşeye atmak da bu konuda yapılan çalışmaların boşa gitmesi demektir. Yaşamla ilgili alınacak tüm önemli kararlarda, bireysel vizyona bakılması gerekir. Zaman içinde, önceliklerde bazı değişimler olabileceğinden vizyonu belirli aralıklarla gözden geçirmek ve yenilemekte de yarar vardır.

Vizyon oluşturmaya bireysel olarak çok erken yaşlarda başlanmalı ve özellikle öğrencilere ve işe yeni başlayanlara gerekli çalışmalar yaptırılarak vizyon ve hedefler belirlenmelidir.

Unutulmamalıdır ki “Kendi geleceğini planlamayanlar, başkalarının planlarının bir parçası olurlar. A. Robbins”.

Birsen Aktuğan
Ekonomist, Profesyonel Koç