Sevgi Dilinizi Biliyor Musunuz?

,

Koçluk eğitiminde okumamız tavsiye edilen kitaplar arasındaki Beş Sevgi Dili kitabını okuma fırsatı buldum, ilişki danışmanı ve yazar olan Gary Chapman’ın, ilişkilerde tarafların beş ayrı baskın sevgi dilinden birine sahip olduğunu ve kişilerin birbirlerinin baskın sevgi dilini bilmesinin ilişkilerdeki çoğu aksaklığı giderebileceğinden bahsediyor.

Yazarın bahsettiği sevgi dilleri şunlar;

1) Onaylayıcı kelimeler: Eşinizin sevgi dili onaylayıcı kelimeler ise teşvik edici sözler söyleyerek veya sevgi ifadeleri kullanarak veya mütevazi sözler söyleyerek onun sevgi deposunu doldurabilirsiniz.

2) Kaliteli zaman: Yalnızca yanımızdaki kişiye odaklanarak geçirdiğimiz zaman, birliktelik yani karşılıklı ilginin odaklanması ile kaliteli sohbet, kaliteli eylemler ile kaliteli zaman geçirmiş olabiliyoruz.

3) Hediye alma:  Kim istemez hediye almayı diye düşünüyor olabilirsiniz ancak hediye alsa da sevildiğini hissetmeyenler var. Eşinizin sevgi dili hediye almaksa, kriz anlarında ona verebileceğiniz en güzel hediye ve sevginizi ifade edebileceğiniz en etkili yol, onun yanında olmaktır diyor yazar.

4) Hizmet eylemleri: Birlikte olduğunuz kişinin hoşuna gidecek şeyler yapmak anlamına geliyor. Hizmet yoluyla, yani onu sevindirecek şeyler yaparak, eşinize- ya da o kişinin her kimse- sevildiğini hissettirmeye çalışırsınız.

5) Fiziksel temas: Uzun zamandan beri fiziksel temasın sevgiyi iletmekte etkili bir yol olduğunu biliyoruz çocuk gelişimi alanında yapılan araştırmalar şunu gösteriyor dokunarak sevilen, kucaklayan ve öpülen çocukların duygusal yönleri uzun süre boyunca fiziksel temastan mahrum kalan çocuklara oranla daha güçlü gelişiyor. Eşinizin baskın Sevgi dili fiziksel temas ise hiçbir şey ağlarken ona sarılmanızdan daha etkili olmayacaktır.

Kendi baskın Sevgi Dilinizi keşfetmeniz de yararlı olacak 3 yol öneriyor yazar

  • En çok eşinizin yaptığı veya yapmadığı şeylerin hangileri sizi üzer? Sizi en çok kıran şeyin zıttı muhtemelen kendi sevgi dilinizdir.
  • Eşinizden en çok rica ettiğiniz şey nedir? En çok istediğiniz şey muhtemelen size sevildiğinizi en çok hissettirecek şeydir.
  • Eşinize sevginizi nasıl ifade ediyorsunuz? Sevgiyi ifade etme şekliniz aynı zamanda sevildiğinizi hissetmenizi sağlayacak şeyin işareti olabilir.

Bu kitabı okuduktan sonra kendimi ve etrafımdaki insanları bu gözle tekrar değerlendirdim ve kitapta anlatılan şeylerin gerçekten günlük hayata aktarılabileceğini fark ettim. Belki de bazı sorunlarınızın çözümüne bu kitap yardımcı olabilir. Kitabı alırsanız şimdiden iyi okumalar…

Büşra Deniz
Profesyonel Yaşam Koçu

Büşra Deniz

Büşra Deniz

Yazarın Diğer Yazıları