CHERNOBYL

,

Benim için yabancı dizi evreninin en kaliteli yapımlarının sahibi HBO’nun 5 bölümden oluşan yeni mini dizisi Chernobyl çok kısa zamanda kalitesiyle zirveye yerleşti. Yönetmen koltuğunda Johan Renck’in oturduğu dizi, 1986 yılında Ukrayna’nın Pripyat yakınlarında Çernobil Nükleer Santrali’nde meydana gelen nükleer patlamanın ardından oluşan etkileri ekrana taşıyor.

Belgesel gerçekçiliğinde çekilmiş, ülkemizde de uzun yıllar etkilerini gösteren, insanlık tarihinin gelmiş geçmiş en büyük felaketlerinden birini anlatan dizi, nükleer sızıntının Avrupa’ya yayılmasını engellemek için hayatlarını hiçe sayan, bu uğurda göz kırpmadan ölüme giden cesur insanları anlatıyor.

Dizinin senaristi Craig Mazin senaryo yazım sürecinde inanılmaz bir araştırma serüveni geçirmiş. Olayın her ayrıntısını inceleyen senarist hikayeye kurgu unsurlar katmaktan kaçınarak tarihin şok edici gerçeğiyle bizi baş başa bırakıyor. Yaşanan olayların kurgu yerine tamamen gerçek olması da izleyicide gerilim dozunun zirveye çıkmasını sağlıyor. Mazin’in senaryo konusunda seyirciye tarjediyi en yalın şekliyle yansıtmak istediğini ve bunu çok güzel başardığını söyleyebilirim.

Dizinin yapımcıları her bölüm sonrasında Youtube ve Itunes üzerinden 1 saatlik podcast yayınlıyorlar. Podcastte diziyle ilgili ilginç detaylara değinip sorulara cevaplar veriyorlar.

Bana sorarsanız o yıllarda yaşanan ve etkisi hala süren bu felaketin yıkımlarını göstermek amacıyla son derece gerçekçi bir atmosferde çekilmiş, gerek dram gerekse de gerilim dozu yüksek olan dizi empati yeteneğimizin sınırlarını zorluyor. Şimdiye kadar 4 bölümü yayınlanan Chernobyl’in ülkemizdeki yayın hakları Digiturk’te bulunuyor. Beşinci ve son bölüm 3 Haziran gecesi yayınlanacak olan diziye şans vermeniz tavsiye ederim.

Damla TEZEL