Değerlerimiz

,

Sahip olduğumuz değerler, özümüzü ve yaşam biçimimizi oluşturur. Yaşamımıza yön veren ve hakkında şüphe duymadığımız inançlarımız vardır. Aklımız ile bilimselliği kanıtlanmış olmasa da yüreğimiz ile inanırız. Değerlerimiz ise inançlarımızın bir tür yansımasıdır.

Farkında olsak da olmasak da aslında kararlarımızı değerlerimize göre alıyoruz. Eğer verdiğimiz kararlar ile değerlerimiz uyumlu değil ise “sıkışmışlık” hissi yaşarız.

Değerler Listesi (values index); temel değerler, varoluş, ilişki değerleri listesi olarak Google ile aradığınızda karşınıza yüzden fazla değer gelir.

Arkadaşlık, aile, aşk, güven, disiplin, sevgi, desteklenme, huzur, sadakat, yaratıcılık, uyum, sabır, mizah, risk almak, para, özgürlük, zeka, sağlık, güven, cömertlik, düzenlilik, güç, kendini ifade etme, zindelik, esneklik, yardımseverlik, beceriklilik, üretkenlik, barış, gelişme, eğitim, kesinlik, doğruluk, neşe, maneviyat, paylaşım, gelenekselcilik, kişisel gelişim, görsellik, uyum, vatan sevgisi, dünyada iz bırakma isteği, kalite, sadelik, mükemmellik, farklı olma duygusu, verimlilik,…

Değerlerimiz bütün kararlarımızı ve yaşamımızı etkiler. Başlangıçta aldığımız karar, ilk beş değerimiz içinde yoksa mutlaka sorun sıkışmışlık hissi olarak döner. Bunu bilmek çok önemli kazanımlar sağlar, hem karar alma sürecini kolaylaştırır hem de verilen kararlardan alınan sonuçlardan mutlu tatmin olma olasılığını yükseltir. Öncelik sırası olmaksızın kendiniz için önemli olan değerleri bilmek kendimizi tanımak adına büyük önem taşır. Çünkü kararlarımızı değerlerimize göre veriyoruz.

En klasik örneklerden biri; kadın, anne olmayı ister, bebeğini kucağına aldığında çok mutludur, çocuğuna bakıp, büyütüp, gözetmesi gerekiyor. En temel değerinden birinin özgürlük olduğunu bilmiyor ise çocuğuna bakarken ister istemez özgürlüğü kısıtlandığında annelik vicdanı ile çakışır. Özgürlük değeri ile çakışan bir hayat yaşadığında ise sıkışmışlık hissine kapılır.

Değerlerinizi anlamak için iş hayatınızda, özel yaşamınızda ve bütün ilişkilerinizde nelerin önemli olduğunu sorun kendinize ve listeden önce on tanesini seçin. Önce not alın seçtiğiniz değerleri, önemine göre eşitliğe bakın ve sıralayın, etraflıca düşünerek ilk seçtiğiniz on değeri beşe düşürün;

İrade, kararlılık, liderlik, sosyal yaşam, tanınmak, takım çalışması, odaklanma, girişimcilik, tatminkarlık, yetenek, sorumluluk, irade, nezaket, ahde vefa, zafer, saygınlık, iş birliği, katılım, kesinlik, bilgelik, cesaret, sanat, konfor, romantizm, güven, hizmet, hayaller, sıcakkanlılık, estetik,…

İlk beş değerinizi koruyarak mı karar alıyorsunuz? Eğer seçtiğiniz değerlerin içinde risk alma varsa ve yıllardır aynı şehirde yaşayıp aynı işi yapıyorsanız sıkışmışlık hissi yakanızı bırakmaz. Tam tersi de söz konusu olabilir, seçtiğiniz değerler arasında risk almak bulunmuyor ise yurt dışına yerleşmeyi bir daha düşünmelisiniz. Kesinlikle ilk üç değeri tehlikeye atmadan karar almalıyız.

Listenize baktığınızda aldığınız kararlarda bunlara önem veriyor musunuz?

Bazı değerlerin anlamları ayrı olsa da sizin için aynı şekilde değer taşıyabilir. Güç ve para; yaratıcılık ve kendini ifade etmek gibi

İki insanın değerleri ne kadar çok ortaksa olaylara bakış açıları o kadar yakın olur. Birlikteliklerimiz için verdiğimiz kararlar, evlilik veya iş ortaklığında, süreklilik için ilk beş değerinizin karşınızdaki kişinin en azından ilk on değeri içinde bulunması gereklidir.

Her neye değer veriyorsak sonunda ona döneriz.

Değerlerimiz ile uyumlu sürdürdüğümüz yaşamlarda mutlu oluruz.

Sağlık ve huzurla,

 

Nurkan ZAİM

Profesyonel Koç