Editör’den

“Hayal ettim, hayalimin önündeki manileri tespit ettim.

Manileri kaldırdığımda, hayalim kendiliğinden gerçekleşti.”

Mustafa Kemal Atatürk

Haziran ayı bizim eğitim sistemimizde, çocukların tüm sene çalışarak, kendilerini tüm hayatları adına etiketleyecekleri sınavlara girecekleri ay… Hem 8. sınıf hem de 12. sınıf öğrencilerinin geleceklerini test etmelerini istiyoruz… Oysa ki hepsinin kendileri için hayalleri var. Gelecek ile ilgili hayal kurmak, çoğu insana hayalperestlik gibi gelir. Hele bizim gibi tüm duygularımızı içimize içimize yaşayabilen bir toplum için, çocuklarımıza, çevremizdekilere “Dur şimdi! Yeni yeni icat çıkarma!” diyerek, onları da bu hayallerden uzak tutuyoruz. Aslında garip olan bence, hiç hayal etmemek ve hayalini kurduğumuz hayatı yaşayamama ihtimalinin var olmasıdır…

Stefano d’Anna “Düş kurmak, geleceği hatırlama” gücüdür diyor. Tarihin akışını değiştirmiş kendi konusunda lider kişiler, başkalarının ancak yıllar sonra fark edecekleri şeyleri önceden görme gücüne sahip kişilerdir.

Kendinizi özgür bırakarak en son ne zaman hayal kurdunuz?

Eğer kurduğunuz hayal gerçekten sizi yerinizden hareket ettirecek kadar güçlüyse ve siz o hayale inanıyorsanız işte o zaman hayalleriniz gerçekleşmek için kendi yolunu bulur.

Bu ay kendinize, hayallerinize zaman ayırın. Üstelik tam tatil, deniz, güneş, kum zamanında… Denizin kenarında, şezlongunuzda, elinizde buz gibi içeceğiniz ve hayalleriniz… Gerçekten bundan sonra kendinizi nasıl bir hayatın içinde hayal ediyorsunuz?

Hayallerin gücü adına…

Ve sevdiklerinizle beraber düşleyerek, hayal ederek, geleceğinizi yaratabileceğiniz nice mutlu bayramlar dileğiyle…

 

Ceyda Tezel
Editör