Editör’den

Tadını Çıkarmak…

Yılın ilk ayını bitirdik bile. Kışın her şey daha yavaş olması gerekir diye düşünmeme rağmen her geçen gün sanki daha hızlı akıp gidiyor…

Hayat böylesine birbiri ardına hızlıca akıp giderken bazı anların içinde kalabilmek mümkün olabilse nasıl olurdu sizce de?

Yağmurun camda bıraktığı izini, güneş batarken her saniyesini izlemek, büyüleyici renkleri fark etmek, bu anın tamamen tadını çıkartmak, ya da kar yağdığında içinde yürümek, sıcacık kahvenin eşliğinde zamanları paylaşmak ve bunun eşsiz bir an olduğunu iyice hissedebilmek.

Bunun gibi yüzlerce belki de binlerce muhteşem an yaşıyoruz ama gerçekten kaç tanesini hatırlıyoruz? Hangi birinin gerçekten farkındayız.

Sosyal psikolog Fred Bryant, bu konuda çok fazla araştırma yapmış ve “savoring” (tadını çıkarmak) konusunda bir de kitap yazmıştır.

Daha mutlu, daha huzurlu ve daha sağlıklı olabilmek için size “savoring” için birkaç örnek;

Hayatınızda yaşadığınız iyi ve güzel anlarınızı anlatın.

Mutluluk anlarınızın mutluluğunu artırmak ve daha uzun süreli hatırlayabilmek için tekrar tekrar anlatın. Özellikle de bu mutluluğu anlattığınız kişiler, onu sizinle paylaşmaktan heyecan duyan insanlar olsun.

Hatıralarınızı yaratın.

Bazen gidilen tatillerden minik de olsa bir anı alırız, orada bol bol fotoğraf ve video çekeriz, kumsalda bir deniz kabuğunu, küçük bir taşı cebimize atarız. Bize o mutlu zamanı hatırlatacak her türlü renk, koku, müzik, hepsi hatıralar yaratmak içindir bize. İşte bu getirdiğiniz şey ne olursa olsun, döndüğünüzde de gerçekten arada sırada açıp bakın, elinize alın dokunun, hatta gözlerinizi birkaç saniye kapatın ve anı tekrar zihninizde canlandırın.

Kendinizi tebrik edin ve kutlayın.

Bir işi bitirdiğinizde, bu ne olursa olsun, sizi mutlu, iyi ve başarılı hissettiren olayların üstüne küçük ya da büyük kutlamanızı eksik etmeyin. Ne kadar uğraştığınızı ve sonunda bitirdiğinizi kutlayın.

Duyularınızı güçlendirin.

Keyif okulu aynı zamanda bir duyu antrenmanı okuludur da aynı zamanda. Özel ve güzel bir şey gördüğünüzde, güzel bir koku aldığınızda, sizi keyiflendiren, ruhunuza dokunan bir müzik dinlediğinizde, tadına doyamadığınız bir yemek yediğinizde duyularınızın size yaşattığı keyif ve haz o anın tadını iyice farkına vararak çıkarın.

Çocukları mutlu anlarında gözlemleyin ve taklit edin.

Bol kahkahalar, mutluktan havalara zıplamalar hoplamalar, alkışlama, yüksek sesle şarkı söyleme… Çocukları izleyin, nasıl mutlu olduklarını, nasıl hissettiklerini ve nasıl ifade ettiklerini…

Aslında, tadını çıkarmak sizi geçmişe veya geleceğe bağlamak için kullanılabilir, diyor Bryant. Bu, iyi bir zamanı hatırlayarak ve yeniden yaratarak veya gelecekte iyi anılarla geriye bakacağınız bir zamanı hayal ederek yapılabilir.

“Bir hedefiniz üzerinde çalışıyorsanız, geçmiş başarınıza bakmak için zaman ayırın” diyor. “Deneyiminize bakın ve bununla geleceğe nasıl bakacağınızı kendinize söyleyin ve şunu da söyleyin kendinize “Bu çok güzel bir gün ve iyi anılarla geride bakacağımı biliyorum.”

Hayatın tadını çıkarmanız dileğiyle…

Editör

Ceyda Tezel, MCC