Editör’den

Dışarıda kar, buz olmuş, hava eksi 10 olmuş, ne fark eder!!! Önemli olan sizin nasıl hissettiğiniz. Hele aylardan Şubat ise…

Şubat ayı, Anadolu’da antik çağlardan beri aşkın ayı. Antik Yunan takvimlerinde Ocak ortasından Şubat ortasına kadar süren ve Gamelyon denilen ay, Zeus ile Hera’nın ilahi aşkına adanmış.

Bu aşk, Anadolu topraklarındaki bir savaş sırasında gerçekleşmiş. Efsaneye göre; o zamanlar İda, şimdiki adıyla Kaz Dağı’nda, Truva savaşı sırasında.Truva’lı Paris’in Helen’i kaçırması sonucunda çıkan savaşı kazanmak üzere olan Truva ordularını, tanrıların tanrısı Zeus’un desteklediği söylenir. Bu duruma sinirlenen tanrıça Hera, Zeus’u baştan çıkarır.

Zeus, Hera’yı Gargaros Tepesi’nde bugünkü adıyla Adatepe Zeus Altarında (Ege Denizinin doğu kıyısında, İda Dağının yamaçlarında, Edremit Körfezinde) safranlardan, sümbüllerden oluşan bir yatağa yatırır ve kimse görmesin diye etraflarını altın bir sisle örter.

İşte İda’daki bu olay tarihe kutsal evlilik olarak geçmiş ve Şubat ortasına kadar bu döneme Gamelyon ayı denmiş.

Aşk iki kişiliktir denir; iki beden, iki akıl, iki yürek. Aynı zamanda aşk bir yaşam biçimidir.

Yaptığın şeyi aşk ile yapmak…

Bir şeyi yapmak için onu gerçekten istemelisiniz. Bir şeyi sevmek için ona delice inanmalısınız.Her beden, bir toplum; her akıl, bir deniz, bir değerler toplamıdır. Her yürek de kaynaktır.

Biz de bu ay içinde yeni çalışmalarla, yeni başlangıçlarla, yeniden denemeler dileyelim… İki kişi, iki akıl, iki düş, iki yürek…

Aşk, iki kişilik yaşam yolculuğudur; hayatınızın tüm patikalarını tek yolda buluşturur.

Aşk, iki kişilik bir yoldur; doğru yürünürse sonsuzluğa dek uzanır.

Size kendiniz olabilme şansını veren;içinizi sıcacık, yumuşacık duygularla coşturan aşklar yaşamanız dileğiyle…

 

Ceyda TEZEL
Editör