Stres Yönetimi ve Akupunktur

,

Stres, vücudun çeşitli içsel ve dışsal uyaranlara verdiği cevaptır. Stres, fizyolojik ve psikolojik olmak üzere ikiye ayrılabilir. Fizyolojik stres (cerrahi, enfeksiyon, aşırı ses ve ışık, açlık, soğuk vs) beyin- adrenal bezi ekseni üzerinden etki gösterirken, psikolojik stres varlığında limbik sistem de etkilenir. Limbik sistem ; davranışsal, motivasyon, uzun süreli bellek, ve koku alma duyusu gibi çeşitli fonksiyonlardan sorumludur. Bu nedenle uzun süreli psikolojik strese maruz kalmakla davranış değişiklikleri, günlük işlere karşı isteksizlik, motivasyon kaybı, odaklanamama, hafızada zayıflama gibi belirtiler ortaya çıkar. Kişi kendini kaygılı, öfkeli, mutsuz ve huzursuz hissedebilir. Bu durum iş gücü kaybına neden olurken, bireyin aile ve sosyal yaşantısına da olumsuz yansır.

Kronik stres sonucu çeşitli organ fonksiyon bozuklukları da görülür. Kabızlık, irritabl bağırsak sendromu (IBS), reflü özofajit, allerji, ürtiker, migren, nedeni bulunamayan baş, boyun, bel ağrısı, fibromiyalji, uyku bozuklukları, yeme bozuklukları ile oluşan şişmanlık veya aşırı zayıflık, trigeminal nevralji gibi hastalıkların nedeni olabilir.

Akupunktur; limbik sistemin çalışmasını düzenleyerek, vücudu strese karşı dirençli hale getirir. Kişi daha önce aşırı tepki verdiği stres faktörlerine karşı daha dayanıklı olur. Limbik sistem otonom sinir sistemi üzerinden organ fonksiyonlarımızı yöneten bölgedir. Otonom sinir siteminin düzenlenmesiyle ve Sempatik ve Parasempatik Sinir Sisteminin  dengeli çalışmasıyla bu fonksiyonel sorunların da tedavisi sağlanır.

Akupunkturun mutluluk hormonu olarak bilinen Serotonin ve Endorfin seviyelerini arttırdığı bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Bu hormonların artışı ile kişi kendini daha mutlu, huzurlu, kaygıları azalmış hisseder.

Hayatın içinde her birimiz stres faktörlerine maruz kalıyoruz. Ancak bunun bedenimizde strese dönüşüp dönüşmemesi bize bağlı. Aynı olumsuz olayı (kaza, kayıp vs.) yaşayan iki kişinin verdiği tepki aynı olmamaktadır. Olaylar karşısında uygun tepkiyi vermek ve kendimizi stresin etkilerine karşı korumak için Akupunktur bizlere gereken desteği başarı ile sunar.

Dr.Gülşah YURTSEVEN

www.drgulsahyurtseven.com

Gülşah Yurtseven

Gülşah Yurtseven

Yazarın Diğer Yazıları