Gülümse, çünkü yıldız sensin…

,

Yıldızları görmek için tüm ışıkları kapatman gerek. Zihnini susturduğunda mucizelerin küçük küçük ışıldadığını görmeye başlarsın.

Size de hiç olur mu? Hani içinizden bir anda bir soru geçer belli belirsiz, sonra ansızın bir yerde yanıtı duyar ya da okursunuz. Bazen canınız bir yemek çeker ve gittiğiniz yerde o yemek karşınıza çıkıverir. Çok sıkıntılı bir anınızda, kendinizi çıkmazda hissettiğinizde, bir anda ışık yanar ve çözümü görürsünüz, ya da belki, o ruh haliyle ettiğiniz duanın bir anda gerçek olduğunu yaşamışsınızdır. İşte o ruh hali, o an, sadece anda olduğunuz, zihninizin sessiz olduğu, ilahi olanla, yaratıcıyla ya da evrenle, adına her ne diyorsanız onunla doğrudan iletişimde olduğunuz andır.

Şimdi” sonsuz olasılık barındırır, “anda” olmak hayatı kolaylaştırmaktır. İşleri zorlaştıran, isteklerimizin gerçekleşmesine direnç gösteren belki de kendimizizdir. Yargılarla, hırslarla, arsız isteklerle, geçmişin izleri, geleceğin kaygısıyla, özümüze yabancılaşmış olduğumuz için şimdide, anda kalamadığımızdan, hepimizde doğal olarak var olan yaratım gücünü unuttuk. Gündelik hayatın koşturmacası içerisinde kendimizle, öz benliğimizle etkileşime geçemiyoruz. Bize şah damarımızdan bile yakın olanın sesini duyamıyoruz. Ne zaman ki bilinçli zihnimiz bir an da olsa susuyor işte o zaman gerçek Ben’i duymaya başlıyoruz. Meditasyon, yoga, nefes gibi çeşitli yollarla o geveze, çokbilmiş zihnimizi susturma üzerinde çalışmaya başladığımızda algılarımız açılıyor ve duymaya, görmeye, hissetmeye, fark etmeye başlıyoruz. Aslında her an yaratım halindeyiz. Her ne yaşıyorsak kendimiz oluşturuyoruz. Birçok öğreti, din de aynı şeyi söylemez mi? Özünü tanı, kabul et, güven, gülümse ve bırak. İsteklerin bir esin olarak özünden geldiğinde gerçek olur.

Gözlerini kapat, gülümse, deriiiin bir nefes al, nefesini yavaşça ver ve bir daha, bir daha… Artık dışarıya değil içeriye bakıp özünü, nefsini, içindeki yıldızları görme zamanı…

Tüm ışıkları kapat ki yıldızlar kendini göstersin…

 

Şencan Y. Gültutan
Profesyonel Koç
www.12kocluk.com