Güzel Bir Hayat

,

Hayal gücü olmayan ancak mal, mülk, para ve iktidar elde ederek güzel bir hayat yaşamak isteyen insanlar, sonunda mutluluktan ziyade tatminsizlik ve eksiklik hissi elde ediyorlar.

Satışı rekorları kıran Harry Potter romanlarının yazarı Joanne Kathleen Rowling Harvard’lı mezunlara konuşma yapmak için davet edildiğinde çok değerli bulduğu iki konunun üzerinde durmayı kararlaştırıyor:

  • Başarısızlığın yararları,
  • Hayal gücünün önemi,

Konuşması bittiğinde, genç mezunlara bakıp ilham verici sözlerine şöyle son veriyor: “Dünyayı değiştirmek için büyüye ihtiyacımız yok; ihtiyacımız olan gücü zaten içimizde taşıyoruz. Hepinize güzel bir hayat diliyorum. Çok teşekkür ederim.”

Güzel Bir Hayat adlı kitaplaşan konuşma metninde başarısızlığın faydalarından söz ederken “Başarısızlığa uğramayı göze almanın, klasik tüm başarı ölçütleri kadar, güzel bir hayat için elzem olduğunu; kendimizi başkalarının, özellikle bizden daha talihsiz olanların yerine koymanın geliştirilmesi gereken benzersiz bir insani özellik olduğunu” vurguluyor. Kitapta, Seneca’nın da bir sözüne yer verilmiş: “hayat bir hikâye gibidir; ne kadar uzun olduğu değil, ne kadar güzel olduğu önemlidir.”

Bir solukta okunan bu kitabın beni etkilediğini belirtmeliyim. Hayatın uzun olması bir yana, güzel olması için; başarısızlığın bizi ona nasıl götürdüğünden ve bu yolda ilerlerken hayal gücünün öneminden biraz söz edelim. Başarısızlık çoğu kez insanın inancını kırar ve hayata küsmesine neden olabilir. Ancak, başarı kadar başarısızlığa uğramak, açılan yeni kapılardan girerek daha güzel bir hayata kavuşmak son derece öğretici olabilir.

Başarısızlığın faydaları da olur mu demeyiniz. Yenilginin ve umutsuzluğun karanlık gücüyle mücadele etmek, yılmamak gerekir. Başarıya ulaşan insanların öykülerine bakacak olursak, çoğunun hayatı boyunca üst üste başarısız olduklarını neden sonra gerçek başarıyı yakaladıklarını görürüz. Öyleyse başarısızlık insana yol gösterir, en büyük başarılara yol açar, başarısızlığı yaşamak korkulacak kadar kötü bir şey değildir. Çoğu zaman en büyük başarıların başarısızlığın arkasından geldiğini görüyoruz. Yenilgiden söz ederken Sezai KARAKOÇ’un dizeleri aklımdan geçiyor:

Sakın kader deme kaderin üstünde bir kader vardır

Ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır

Gün batsa ne olur geceyi onaran bir mimar vardır

Yanmışsam külümden yapılan bir hisar vardır

Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer vardır

Yine de en çok korkulan şey başarısızlığa uğramaktır. Ne kadar yetenekli ve iyi eğitimli olursak olalım şiirde ifade edildiği gibi, bugün artık hiçbir yeteneğin kaderin cilvelerinden kurtulamadığını da bilmek gerekir. İnsanı motive eden şeyin başarı olduğu kadar başarısızlık korkusunun da kamçılayacağını vurgulamak sanırım yerinde olur.

Kendi gençliğinde mezuniyeti sonrası içine düştüğü sıkıntılara vurgu yapan yazar; “Benim kadar başarısız olmayabilirsiniz ama hayatta bazı başarısızlıklar kaçınılmazdır. Bir konuda başarısız olmadan yaşamak imkânsızdır, tabi çok temkinli yaşadıysanız ki bu tam olarak yaşamak sayılmayacağından özünde başarısızlıktır. Başarısızlık bana, daha önce geçtiğim sınavların hiçbirinin veremediği bir güven duygusu aşıladı. Başka türlü asla öğrenemeyeceğim şeyleri öğretti. Güçlü bir irademin olduğunu ve sandığımdan çok daha disiplinli biri olduğumu keşfettim. Ve paha biçilmez arkadaşlarımın olduğunu gördüm.” diyor.

Aynı zamanda konuşmasının ikinci teması olarak hayal gücünün önemini seçmesini, hayal gücüne çok daha geniş anlamıyla değer vermeyi öğrenmesine; belki de hayatını yeni baştan kurmasında kendi hayal gücünün oynadığı role bağlayabiliriz.

Üstelik hayal kurmak öğrenilebilir. Geçmişte yaşadıklarımız hayallerimizin biçimini ve genişliğini belirleyebilir. Hayat acılarla, tatlılarla dolu uzun ince bir yoldur. Yaşadığımız olumlu olayları düşünerek kurulan hayallerimiz bizi mutlu güzel bir hayata götürmesi içindir. Eğer daha iyi bir yaşam istiyorsak, daha iyi kararlar almalı ve daha iyi adımlar atmalıyız.

Ben daha çok güzel hayatın üzerinde durmak istiyorum. Güzel hayat herkese göre farklı olmalı. Genel anlamda içinde bulunduğumuz koşulların iyi olması, iyi bir kariyer sahibi olup sevip-sevilmek, aile kurmak, çocuk yetiştirmek, dostlarla dayanışma içinde mutlu, huzurlu ve uzun yaşamak, hayatta yaptıklarından pişman olmamak diye belirtebiliriz.

Kısaca, fiziksel sağlık ve finansal bolluk içinde iyi şeyler yaşamaktır. Ancak, istediği her şeye sahip eksiği olmayan bazı insanlar tam tersine güzel hayat yaşamadığını, hayattan daha fazla alacaklı olduklarını bile düşünebilirler. Güzel hayat hepimizin düşlerinin, hayallerinin gerçekleştiği bir hayattır. Huzurla, sevgiyle, tüm güzellikleriyle hayatın kapımızı çalmasını arzu ettiğimiz bir hayattır. İdeallerimize, hakikat, güzellik ve iyiliğe giden yolumuza ışık tutan; hayatımızı yaşama sevinciyle dolduran hayallerimiz ise en iyi kılavuzumuzdur.

Şükretmek, her şeyin hayırlısını dilemek, iyi zamanlara dokunabilmektir. Konuşmaktan, görüşmekten zevk alacağınız, yokluğunu özlemle hissedeceğiniz dostlarla birlikte olmaktır. Sizi iğnelemeyen, kıskanmayan, açığınızı aramayan size diğer veren insanlarla birlikteliktir. Aile yakınları, okul ve iş arkadaşları, komşulardan size dinginlik ve mutluluk veren, karşılıklı paylaşım yaptığınız insanlarla doyumsuz anlar biriktirmektir.

Böyle bir hayata ulaşmak zahmet ister. Başta sağlık, yaşanan yoğun stres bizi güzel hayata götürmez. Güzel bir hayatın kolay ve kestirme bir yolu yoktur. Belki bizi ona götüren yavaş ve çetin bir yol; bu yolun sonundan ziyade bir başlama çizgisi olabilir. Keyifli huzuru, sevgiyi, mutluluğu ararken başlanacak tek bir nokta yoktur, genç mezunlar için de bulundukları bu an güzel bir hayat için ideal zamandır.

Güzel bir hayat, şayet geçen her anın bilincine varmak, değerini bilmek, içinde daha iyi süzülebilmek için anı sahiplenmek ve saniyenin dahi en küçük biriminin keyfine varmaksa, içinde hüznün ve acıların doyumsuz tadının da varlığını kabullenmeliyiz. Kimilerimiz harika bir dünyada yaşadığımızı düşünürken, kimimize göre güzellik şöyle dursun hayat sanki bir cehennem gibidir.

Eminim ki, başkalarına faydalı olmadan hayatını hovardaca harcamak istemeyenler için de hayat güzeldir. Zira onlar, iyi şeyler üretmek, icat etmek, dernek kurmak, ihtiyacı olanlara yardımcı olabilmek konusunda çaba gösterirler. Gönüllülerin oluşturduğu güzel hayat örnekleri az değildir. Yaşamın güzelliğini oluşturan paylaşım, verebilmek, başka insanları mutlu etmek insanoğlunu güzel bir hayata götürür. Nihayet, güzel hayat, özlem, istek, arzu ve hedefimize kavuştuktan sonra duyulan sevinç hali değil midir?

Keyif, sağlık içinde ve huzurla sevdiklerimizle birlikte güzel bir hayatın tadını çıkarmak dileğiyle…

 

Ali AKÇA