Bilge Hayal Kurucular

,

Son iki yazımda hayal kurucuları, hayal kovucuları ve onların dünyalarını yazmaya çalıştım. Bu yazılarda hayal kurucuya yolculuğunda rehberlik eden gizli bir kahraman vardı. Bilge hayal kurucu. İlk yazıda hayal kurucuya bilgenin önerisiyle çıktığı yolculuk ve deneyimleri yardımcı olmuştu. İkincisinde ise tam bizim hayal kurucu olanları sorgularken bilge onu buluvermişti. Her iki durumda da hayal kurucu neler olduğunu sorguluyor, öğrenmek ve anlamakistiyordu. Yani “Öğrenmeye hazır olduğunda öğretmeni karşısına çıkmıştı”.

Bu yazıda bilge hayal kurucuyu biraz daha yakından tanıyalım. İşte en gizemli karakterimizin sırları.

Nasıl bilge hayal kurucu olunurmuş?

Bunun cevabını vermek pek kolay değilmiş. Çünkü “olmak” bilge hayal kurucuların kalbinde ve dilinde varolan bir terim değilmiş. Onlar “olmaya doğru yol alırlarmış, olmaya çalışırlarmış”. Bazıları bilge doğarken bazıları zaman içinde bu özelliği kazanırmış. Bu özelliği kazanma süreçleri diğerleri tarafından zor ve çetin deneyimler olarak değerlendirilse de onların bu deneyimleri anlamlandırma biçimleri farklıymış. Aslında bu hayal diyarında, tüm hayal kurucu ve hayal kovuculara bilge olabilmeleri için farklı zamanlarda farklı seçimler veya fırsatlar verilirmiş. Fırsatları ve seçimleri değerlendirme şekilleride onları şekillendirirmiş. Yaşadıkları deneyimlerle şekillendikçe farkındalıklarının arttığına ve bu deneyimlerin kendilerini bilgeliğe doğru taşıdığına inanırlarmış.

Bilge hayal kurucuların özellikleri nelermiş?

Bilge hayal kurucuların bir özelliği bilgeliklerinden pek bahsetmemeleriymiş. Konuşmak için nadiren ve gerekli koşullarda sembolleri kullanırlarmış. Çünkü onların “bilgelik konuşmayla değil sunuşla olur” ilkeleri varmış. Onlar daha çok evrene, doğaya ve onun parçalarına kendilerini sunma şekilleri ile konuşmayı tercih ederlermiş. Bilge hayal kurucuların diğer hayal kurucu ve hayal kovuculardan farklı bir iletişim biçimi, yaşam çevresi ve enerjileri varmış. Bu nedenle bilgeler birbirlerini çok kolaylıkla tanıyabilirlermiş. Hayal kurucular yolculuğa çıkmaya ve farkındalıklarını arttırmaya başladıkları andan itibaren çevrelerine farklı bir enerji yayarlar ve sadece bilgelerin görebileceklerikendilerine özgü renge bürünürlermiş. Bilge hayal kurucular, ne zaman bir hayal kurucunun renkleri solmaya başlasa–bunu hayal kurucunun yaydığı enerjiden ve renginden anlarlarmış- onunumudunu arttırmak ve onu yeniden renklerine kavuşturmak için çalışmaya başlarlarmış. Nasıl mı? Hep birlikte hayal kurucu için “tesadüfler serisi” hazırlayarak. Nedir “tesadüfler serisi?” Tesadüfler serisi bilge hayal kurucular tarafından kurgulanan bir seri olaylar dizisi ve bunlara eşlik eden renkler, kokular, seslerdir. İlk yazıda hayal kurucu bir yolculuğa çıkmış ve bu yolculukta “tesadüfen” bir hayal kurucu ile karşılaşmıştı. İkinci yazıda ise tam kendi kendine sorgularken yine “tesadüfen” bulmuştu onu bilge.

Bilge hayal kurucuların bir diğer özelliği de sadece hayal kurucular için değil hayal kovucular içinde tesadüfler serisi hazırlayıp onların da hayal kurucu olup renklenmesine çalışmalarıymış. Çünkü onlar her rengin bir nedeni olduğuna ve tüm renklerin birleşmesiyle “bir” olunacağına inanırlarmış. Bilge hayal kurucular hem hayal kurucular hem de hayal kovucular için varlıklarını sakinlikle sürdürüp zamansız yaşarlarmış.

Acaba siz renklerinizi kaybetmeye başladığınızda bilge hayal kurucular sizin için hangi “tesadüfler serisi”ni hazırlıyorlar? Bazen yürürken gözünüze takılan bir duvar yazısı, bazen parkta oynayan bir çocuğun sözü,bazen bir kitapçıda elinize aldığınız kitaptaki bir cümle, bazen bir film repliği, bazen bir şarkının sözü, bazen bir yolculukta yanınızda oturan yaşlı bir amcanın anlattıklarısizin için hazırlanan tesadüfler serisinin bir parçasıdır belki de…. Belki de sensin bilge hayal kurucu hiç dinledin mi kendini? Ya da en son ne zaman dinledin sana söylediklerini kendinin?

Handan Boztepe

Handan Boztepe

Handan Boztepe

Yazarın Diğer Yazıları