Beş Yıl Sonra Bulunduğun Yerde Kendini Nasıl Hissediyorsun?

,

İş başvurularında, atama/yükseltmelerde veya lisansüstü eğitim sınavlarında kişinin hedeflerini veya vizyonunu belirlemek amacıyla sorulan sorulardan biridir.

Beş yıl sonra kendini nerede görüyorsun?

Bu soruya çok dikkatli ve çok özenli cevap vermek gerekir. Ne çok uçarı ne de çok basit bir hedef olmalı. Ulaşılabilir olmalı aynı zamanda da herkesin hedefinden farklı ve sana özel olmalı. Çok gerçekçi olmalı, sende iyi durmalı. Söylerken öyle güvenli öyle kendinden emin olunmalı ki mülakat sırasında seni değerlendiren herkes söylediklerine en az senin kadar inanmalı. Mesleğe ya da girdiğin işe yapacağın öyle önemli katkıların olmalı ki seni bu mesleğe bu pozisyona almayanlar pişman olmalı. Gözlerin pırıl pırıl olmalı, yüzüne emin ve çok da aşırı olmayan bir gülümseme konmalı. Ne çok güvensiz ne de jüride ukala olduğun hissi uyandıracak kadar çok güvenli olunmalı. Çok biliyor ama bilmediklerini kabul ederek öğrenmeye istekli görünmeli. Bunlar bir jüri önüne çıkmadan önce iş için teorik hazırlığınız kadar önemli olan ve bilmeniz gereken hep söylenen birkaç küçük ipucu…

Pekiii beş yıl sonra hedeflendiğin o noktaya başarılı mülakat ve ardı sıra geçekleşen prosedürleri geçekleştirerek gelebildin. Bir pozisyondan yükselip müdür oldun, istediğin okulda asistan oldun, girdiğin işte en sevilen eleman oldun, ya da işte tam da jüri karşısında söylediğin gibi çok istediğin hep bulunmak istediğin noktaya vardın. Beş yıl önce hedeflediğin yerdesin. Tebriklerrrrr! İşte bence tam da bu zamanda yani gelmek istediğin noktada bir soluklanıp bir mola verip bir durulmalı. Durulmak için durmalı.

Beş yıl sonra bir jüri geldiğimiz noktayı değerlendirmediği için kendi kendimizin jürisi olup bazı soruları yanıtlayabiliriz. İşte bazı sorular; Yaptığın bu iş senden neyi ne kadar aldı? Neleri kattı nelere katık oldu hayatında? Bu iş için kaç güzel andan vazgeçtin? Kaç arkadaşının seni ısrarlı aramalarına ve randevu talebine yanıt veremedin? Kazandığın para yetti mi isteklerini karşılamaya? Beş yıl önceki gibi heyecanlı mısın? Beş yıl önceki gibi hevesle ve severek mi gidiyorsun işine? Ne kadar sıklıkla kendini emeklilik hayalleri içinde buluyorsun? Önündeki beş yıl için aynı heyecanla hedef koyabiliyor musun?

Tüm hedeflerini gerçekleştirdin ne güzel, aferin, işte sana son olarak tam puanlık bir uzmanlık sorusu;

Beş Yıl Sonra Bulunduğun Yerde Kendini Nasıl Hissediyorsun?

Handan BOZTEPE

Handan Boztepe

Handan Boztepe

Yazarın Diğer Yazıları