Çocuklarla Corona Virüs Hakkında Nasıl Konuşmalıyız?

,

Sadece Ülkemizde değil şu anda tüm Dünya’da her yerde ve her evde Corona Virüs konuşulmaktadır. Çocuklar bu süreçte internet ya da televizyonda gördüklerini ya da diğer insanlardan duyduklarını anlamakta güçlük yaşayabilirler. Bu nedenle özellikle kaygı, stres ve üzüntü gibi duygulara karşı savunmasız olabilirler. Çocuklarla açık, destekleyici bir iletişim kurmak, başkalarını anlamalarına ve süreçle başa çıkmalarına yardımcı olabilir. Çocukları bu süreçte destekleyebilmek için kuracağımız etkili iletişime ilişkin bazı öneriler;

· Corona virus hakkında konuşmaktan korkmayın, çekinmeyin

Çocuklar bu konu ile ilgili zaten birçok şey duymuşlar, maske takan kişileri görmüşler veya günlük rutinlerinin değişim nedeninin ne olduğunu bilmektedirler. Çocuklarla bu konuda hiçbir şey konuşmamak onların anksiyetesini daha fazla artırır. Amacımız arkadaşlarından ya da haberlerden ne duyarsa duysun çocuklarımızı iyi bir şekilde bilgilendirmektir. Çocukla kuracağınız güvenli bir iletişimle sizi güvenilir bir bilgi kaynağı olarak görmesini sağlayabilirsiniz.

· Çocukla gelişimsel düzeyine uygun olarak konuşun

Çocuklar dünyada olup bitenler hakkında doğru bilgi edinme hakkına sahiptirler. Ancak bu bilgileri verirken yaşa/gelişimsel düzeye uygun bir dil kullanılmalı, tepkileri izlenmeli ve kaygı düzeylerine karşı duyarlı olunmalıdır. Çocuklar daha çok egosentriktir (ben merkezci), bu yüzden haberlerde corona virüs hakkında duydukları, onların hasta olacaklarına ilişkin endişelenmelerine neden olabilir. Bu nedenle onlarla dürüst, sakin ve güven verici bir şekilde konuşun.

· Dürüst olun: gerçeği çocuğa uygun bir şekilde açıklayın

Çocuğa çok fazla bilgi vermeye çalışmayın, çünkü bu durumu daha da güçleştirebilir. Bunun yerine sadece çocukların sorularını yanıtlamaya çalışın. Dürüst ve net bir şekilde cevap vermek için elinizden geleni yapın. Her şeye cevap veremiyorsanız sorun değil; önemli olan çocuk için ulaşılabilir olmaktır. Sorusunun yanıtını bilmiyorsanız dürüstçe “bilmiyorum” diyebilirsiniz. Onların sorularını cevaplayamıyorsanız tahmin etmeyin. Bu durumu sorunun yanıtını birlikte öğrenmek için bir fırsat olarak kullanabilirsiniz. UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü gibi kuruluşların web siteleri mükemmel bilgi kaynaklarından bazılarıdır. İnternette gördüğü her bilginin doğru olmadığını ve uzmanlara güvenmenin en doğrusu olduğunu açıklayın.

· Açık uçlu sorular sorun ve dinleyin

Konuşmaya başlamak için çocuğu sorun hakkında konuşmaya davet edin. Güvenli bir ortamda olduğunuzdan emin olun ve çocuğun özgürce konuşmasına izin verin. Çocuğun size corona virüs hakkında duyduklarını ve kendisini nasıl hissettiğini anlatmaya davet edin. Onlara soru sorma fırsatı verin. Onları dinleyin. Kendisini size anlatmasının tüm yollarını kullanın. Oyunlar, resimler ve hikayeler bu yollardan sadece birkaçıdır. Çocuğun bildiklerini öğrenin. Çocuğun yaş düzeyine göre sorular sorun. Bu size çocukların ne kadar bildiklerini öğrenme ve yanlış bilgileri duyup duymadıklarını öğrenme şansı verir. Duygularını kabul ettiğinizi ve bunlardan korkmanın doğal bir şey olduğunu ifade edin. Onlara tüm dikkatinizi vererek dinlediğinizi gösterin. Çocuklara, daha fazla bilgi edindikçe onları güncel tutmaya devam edeceğinizi söyleyin.

· Sohbetleri dikkatle bitirin

Çocukları iletişim sonlandığında sıkıntılı bir durumda bırakmadığımızı bilmek önemlidir. Konuşmanız sona erdiğinde, normal ses tonlarını kullanıp kullanmadıklarını ve vücut dillerini izleyerek kaygı düzeylerini değerlendirmeye çalışın. Çocuklarınıza, istedikleri zaman sizinle başka konuşmaları da yapabileceğini hatırlatın. Onlara önem verdiğinizi, dinlediğinizi ve endişe duyduklarında hazır bulunduğunuzu hatırlatın.

Çocukların hayatlarını kontrol edebildiklerini hissetmelerine yardım edin
Çocukların kontrol sahibi olduklarını hissetmeleri için yapabilecekleri aktiviteler belirleyin. Çocuklara yeterli uyumanın ve ellerini iyi yıkamanın ve çoğu zaman güçlü ve iyi kalmalarına yardımcı olabileceğini öğretin. Düzenli el yıkamanın virüslerin başkalarına yayılmasını önlemeye de yardımcı olduğunu açıklayın. İyi bir rol modeli olun ve çocukların sık sık ellerinizi yıkadığınızı görmelerine izin verin. İnsanları güvenli ve sağlıklı tutmak için olan her şey hakkında konuşun. Hastanelerin ve doktorların hasta olan insanları tedavi etmeye hazır olduğunu bilmeleri onların güven içinde hissetmelerini sağlayabilir. Bilim insanlarının bir aşı geliştirmek için çalıştıklarını bilmek onları rahatlatabilir. Çocukların, insanların birbirlerine nezaket ve cömertlik hareketleriyle yardım ettiğini bilmeleri önemlidir. Bu nedenle salgını durdurmak ve toplumu güvende tutmak için çalışan sağlık çalışanları, bilim insanları ve gençlerin öykülerini paylaşın. Çocuklara zaman zaman stresli hissetmenin normal olduğunu ifade edin. Bu duyguları tanımak ve stresli zamanların geçtiğini ve hayatın normale döndüğünü bilmek çocukların esneklik kazanmasına yardımcı olabilir.

Rutine sadık kalın
Çocuklar rutinlerinin bozulmasından rahatsız olabilirler. Çocukların corona virus nedeniyle okuluna ya da kreşine devam edememesi de onlar için bir stresör olabilir. Bu nedenle çocuğun olabildiğince rutinlere uygun olarak günlerini geçirmesi sağlanabilir. Düzenli yemek ve uyku saatleriyle yapılandırılmış günler, çocukları mutlu ve sağlıklı tutmanın önemli bir parçasıdır.

· Kendilerini nasıl koruyacaklarını gösterin ve anlatın

Çocukları corona virüs ve diğer hastalıklardan korumak için en iyi yollardan biri, düzenli el yıkamayı teşvik etmektir. Birlikte şarkı söyleyerek ya da öğrenmeyi eğlenceli hale getirmek için müzik ve danstan yararlanabilirsiniz. Çocuklara dirsekleriyle öksürük veya hapşırmada ne yaptıklarını gösterebilir, hastalık belirtileri olan insanlara çok yakın olmamanın iyi olacağı açıklayabiliriz.

· Başkalarını suçlayabilecek ve damgalamaya yol açabilecek dilden kaçının

Bir kişinin ırkı veya etnik kökenine bakılmaksızın virüslerin herhangi birini hasta edebileceğini unutmayın. Coronanın kimlerde olabileceği konusunda varsayımlarda bulunmaktan kaçının. Bir meslek grubu ya da bir etnik kimliği damgalayıcı bir dil kullanmaktan kaçının.

· Kendinize iyi bakın ve kaygınızla başa çıkın

Siz sözel olarak ifade etmeseniz de çocuklar sizin kaygınızı hissederler ve algılarlar. Bu nedenle kendinizi gergin veya panik halde hissediyorsanız corono virüs hakkında çocukla konuşmayınız. Endişeli olduğunuzu fark ettiğinizde çocuğun sorularını yanıtlamadan ya da iletişime geçmeden önce kendinize biraz zaman verin, sakinleşin. Siz kaygınızla başa çıkabilirseniz çocuklara daha iyi yardımcı olabilirsiniz. Endişeli veya üzgün hissediyorsanız, kendinize zaman ayırın ve rahatlamanıza ve iyileşmenize yardımcı olacak şeyler yapmak için biraz zaman ayırın.

Handan Boztepe


Kaynaklar

https://childmind.org/article/talking-to-kids-about-the-coronavirus/

https://kidshealth.org/en/parents/coronavirus-how-talk-child.html

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/daily-life-coping/talking-with-children.html

https://www.unicef.org.au/blog/news-and-insights/march-2020/how-to-talk-to-your-children-about-coronavirus

Handan Boztepe

Handan Boztepe

Yazarın Diğer Yazıları