Nihayet Buldum Dört Yapraklı Yoncamı

,

Eylül ayındayız artık. Sımsıcak ve kısmen tatille geçen günlerimiz son buluyor. Belki de bir çoğumuz için son buldu bile. Sevilen, özlenen tatil ve beraberinde getirdiklerine bir süreliğine veda ederek okulların açıldığı, üniversite sonuçlarının açıklandığı, kariyer hedefleri için yeni başlangıçların ve yaklaşan kış ayları için hazırlıkların yapıldığı yeni bir döneme giriyoruz. Ben Eylül’ü başlangıç ayı olarak görüyorum. Bu nedenle bu ayki yazıma size bu ayla birlikte gelen tüm başlangıçlarınız için en yeşilinden ve en güzelinden dört yapraklı yonca sunarak başlamak istiyorum.

Dört yapraklı yoncayı çok severim. Çocukken ne zaman bir yeşillik görsem hemen içinde dört yapraklı yoncayı aramaya başlardım. Çünkü çok şanslı insanların dört yapraklı yoncayı bulacağına ve onlara şans getireceğine inanırdım. Hiç bulabildiniz mi diye sorarsanız hiç bulamadım. Ama yaşantımın çok döneminde dört yapraklı yonca figürüyle buluştum. İlginç tesadüflerle…

Benim için çok kıymetli birinin hediyesi olan dört yapraklı yonca kolyemi kaybettiğim gün buluştuğum bir dostumun dört yapraklı yoncayı temsil eden bir kitap ayracını hediye olarak vermesi bu tesadüflerden biriydi. O gün yazı yazma serüvenim de dahil bir çok yeni kararla birlikte dört yapraklı yonca ile ilgili araştırma yapmaya da karar verdim. Bu araştırmada dört yapraklı yoncanın her yaprağının bir anlamı olduğunu öğrendim. Bunlar “İnanç, Umut, Aşk ve Şans” dı. Her bir yaprakla tanımlananlar hayatımızda aramakla geçirdiğimiz ya da eksikliklerinden dertlendiğimiz kavramlar değil miydi? Ben dört yapraklı yoncamın yapraklarını bulabilmiş miydim ya da tamam mıydı tüm yapraklar? Sonra seyre daldım bir süre geçmişi. Belki yaptığım kır gezilerinde bulamamışım dört yapraklı yoncayı ama yaşantımın içinde tamamlamaya çalışmışım yaprakları bir bir … Ben hep elimde olsun umuduyla çimenlerin arasında dört yapraklı yoncayı ararken o zaten içimde hep benimleymiş. İnançla umutla ve aşkla yaptığım her eylemde şans da peşimden gelmiş. Zavallı şans sona kalmış yüzümü güldürmeyip beni mutlu etmeyince kara talih, kör talih olmuş. Oysa ki ben zaman zaman kör olmuşum şans değil! Şanssızlık gibi görünen şeylerin değerini çok sonradan anlamışım.

Her bir yaprak bu yaşam denizinde yol almamızda eşşiz bir öneme sahip. Hayat denizinde gemilerine yol aldırmaya çalışan kaptanlar olduğumuz için dört yapraklı yoncanın her bir yaprağını bir geminin yol almasındaki vazgeçilmezlere yani İnancı 0murgaya, Aşkı Dümene, Umudu Küreklere ve Şansı Rüzgara

benzetiyorum. Eveeettt gelelim gemimizin her parçası ve dört yapraklı yoncamızın her bir yaprağına.

İnanç= Omurga

İnanç gibi temeldir geminin omurgası. Ne kadar sarsılmaz ne kadar sağlamsa yolu o kadar güvenli alır. Kendine, iyiliğe ve evrenin dengesine ne kadar inanırsan omurgası da o kadar sağlam olur geminin. Fırtınaları daha hafif atlatır ve istediğin yolu alırsın.

Aşk= Dümen

Aşk yön verir eylemlerine aynı dümenin bir gemiye yön vermesi gibi. Eylemlerine ve sözlerine dahil edersen aşkı, geminin dümeni doğru yola kırdırır rotanı.

Umut= Kürekler

Bazen azalır umut kürekler kalkmaz yerinden, biz de zaman veririz küreklerimize biraz umutlansın dinlensin ve yola yeniden koyulsun diye.

Şans= Rüzgar

Şunu kabul etmek gerekir ki bu yolculukta her zaman her şeyi kontrol edemeyiz. Aynı rüzgar gibi. Ben şansı rüzgara benzetiyorum. Benim dışımda ama yolculuğumu etkileyen. Bazen denize bir bakarsın dümdüz hiç dalga yok şanslı görürsün kendini. Sonra bir fırtına bir rüzgar kıyamet gibi. Eee doğal olan bu deniz her zaman bizim istediğimiz gibi dümdüz ve dalgasız olmaz. Güç olur gemiyi idare etmek rüzgarlı havada çünkü rüzgar denize fısıldar onunla birlikte hareket etmesi gerektiğini. Biri eser diğeri karşılık verir kocaman dalgalarla. Buradayım seninleyim der. Nihayet rüzgar ve deniz söyleyeceklerini söyleyip yaşatacaklarını yaşatınca yeniden yolculuk devam eder. Geriye de fırtına sonrası yorgunluğuyla birlikte yolculuğa kiminle ve nasıl devam edeceğini, bir sonraki fırtınada ne yapacağını, nasıl ve ne zaman demir alacağını öğrenmenin eşsiz keyfi kalır…

“ Yolculuklarınızda ve başlangıçlarınızda dört yapraklı yoncanız daim olsun”

Handan Boztepe

Handan Boztepe

Handan Boztepe

Yazarın Diğer Yazıları