Hayal Kurucular ve Hayal Kovucular

,

Korkularımızla yüzleştik, hayallerimizi düşünmeye başladık ve hayalimiz için bir yola çıkmak mı istiyoruz. O zaman tanımamız gereken iki tür insan var. Hayal Kurucular ve Hayal Kovucular. Size bu insanları bir hikaye ile tanıtmaya çalışacağım.

Bu hikaye hayal kovucuların içinde renklerini hızla kaybeden bir hayal kurucu kızın hikayesi. Hikaye bu ya bu dünyada iki tür insan varmış. Hayal Kurucular ve Hayal Kovucular. Hayal kurucuların en güzel özelliklerinden biri rengarenk olmaları ve doğadaki tüm renkleri içlerinde barındırmalarıymış. Bu rengarenk halleri nedeniyle doğal olanla uyum içinde yaşarlar ve doğal olanın devamlılığı için çaba sarf ederlermiş. Renklerinin sesleri varmış ve onlar da renklerini seslendirebilirlermiş. Kendi renklerini oluşturduktan sonra çevrelerini de renklendirirlermiş. Sarılar, morlar, pembeler, yeşillerle dolularmış. Can verirler renk verirlermiş…

Bu dünyada renkleri hızla solan ve bu durumdan hiç de memnun olmayan bir kız yaşarmış. Sürekli renklerini kaybediyor olmak artık onu çok üzmeye başlamış. Bir gün bu düşünceler içindeyken renkleri hızla solan hayal kurucu kızın aklına çok küçükken karşılaştığı bir bilge hayal kurucunun ona söyledikleri gelmiş. “Şimdi rengarenksin ancak gün gelip renklerin solmaya başlayabilir. Renklerin solmaya başlarsa eğer bir yola çık… Bu yol kendine veya kendinin dışındakine olabilir. Ya da her ikisine de. Hangisi olursa olsun mutlaka yola çık. Çünkü yolda karşılaşacağın her şey seni değiştirme, dönüştürme, büyütme, geliştirme ve en önemlisi de seni yeniden renklendirme kapasitesine sahiptir. Yeter ki sen yola çıkmaya istekli ol, kendine güven… Eğer yola çıkmazsan, hareket etmezsen ve yerinden kımıldamazsan deneyimin seni büyütme şansını kaybedersin. Sonra da renklerini!!!”. Bu sözleri hatırlayan kız çıkmış hemen yola. Tam o sırada yolda ilk karşısına çıkan kişi “Neden yola çıktın ki?” diye başlamış söze. “Burada hiç kimse daha önce renklerinin solmasını dert etmedi ki. Zaten herkesin zaman içinde renkleri solar. Normal olan budur. Rengarenk doğarsın sonra renklerin bir bir solar ve ölürsün. Boşuna uğraşıyorsun. Gel sen vazgeç bu yolculuktan demiş”. Bizim renkli hayal kurucu “Acaba?” demiş içinden “Devam etmesem mi yola… Ama renklerimi de kaybetmek istemiyorum”. Tam bunları düşünürken aklına yine bilge hayal kurucunun şu sözleri aklına gelmiş “Bak kızım hareket etmeye ve yola çıkmaya karar verdiğinde karşılaşacağın bir insan türü var ki ! Onları iyi tanımak gerek. Onlar: Hayal Kovucular’ dır. Onlar da hayal kurucularla birlikte yaşarlar ama onların asıl amaçları hayalcileri ve hayallerini kovalamaktır. Rengarenk hayal kurucu hayalini anlattığında onların cümleleri “Ooo hayatta olmaz” “Bunu yapabileceğini nasıl düşünebilirsin?” “Sen kendini ne sanıyorsun acaba?” ”Daha önce de deneyen oldu ama hiç kimse yapamadı” “ Hadi canım sende” dir. Renkleri pek sevmezler renkli fikirleri de renkli insanları da renklerin sesini de”. Bu sözleri hemen hatırlayan hayal kurucu kız hayal kovucunun sesini duymazdan gelip yola devam etmeye karar vermiş. O yolunda devam ederken uzun süre ardından gelen sesi duymuş.” Dur! Gitme! Boş ver zaman kaybı”. Hayal kurucu kız ses kaybolana kadar tüm hızıyla uzaklaşmış oradan devam etmiş yolculuğuna.

Bir zaman sonra bir mavinin kıyısında küçücük, sevimli ve yeşil renkte, kalabalıktan uzak ama “kimsesiz” olmayan insanların yaşadığı bir yere varmış. Niyetini anlatmış ilk karşılaştığı kişiye. O da “Burada dinlenebilir ve yeniden renklenmek istiyorsan zaman geçirebilirsin, burası yeniden renklerine kavuşmak isteyenlerin uğrak yeri” demiş. Gün be gün onlarla yaşamaya alışmış. Ama hala içinde yaşadığı duygu geçmemiş ve renkleri eskisi gibi olmamış. Ya tamamen solarsa???. Tam umutsuzluk içindeyken bir gün kendisi gibi renklerine kavuşmak isteyen başka bir hayal kurucu daha gelmiş o köye. Karşılaşmışlar, hayalleri konuşmuşlar, renklerinin sesleri, seslerinin frekansları bile çok aynıymış. Bir bakmış bizim kız, karşılıklı renklenmişler. Renkler yeniden canlanmış seslenmiş…Anlamış bizim hayal kurucu hayatında neyin eksik olduğunu ve renklerinin neden solduğunu. Başka bir hayal kurucuymuş onun hayatında eksik olan. Hayal kurucuların bir özelliklerini daha söyleyeyim mi? .Onlar birlikte hayal kurabileceğiniz insanlardır. Renklerinizi canlı tutmanıza yardımcı olurlar. Hayallerinizi dinler, renklerinizi hissederler.

Siz siz olun sadece hayal kurucularla kurun hayallerinizi ve gerçekleştirmek için bir başka hayal kurucuya ihtiyacınız varsa onu bulana kadar yolculuğunuza devam edin. Hayal kovucular mı? Biz yolculuğumuzu yaparken bırakalım onlar da kendi görevlerini yapsınlar… Umalım ki onlar da bir gün renklerine kavuşsunlar… Renklerin seslerini duysunlar.

Hikayedeki küçük kız mı? O eskisi gibi rengarenktir artık, öğrenmiştir renkleri korumanın yollarını, sevinçle ve hayalleriyle devam eder yoluna yolculuğuna aklında hep bilgenin şu sözleriyle;

 

“KENDİNE, İYİLİĞİN GÜCÜNE VE EVRENİN DENGESİNE”

OLAN İNANCINI ASLA KAYBETME. BUNLARI KAYBETMEYEN RENKLERİNİ KAYBETMEZ.

 

Handan Boztepe