Hayatımızdan Açılan Kapılar

,

Çevremizde bizden farklı veya bize benzer dediğimiz pek çok kişi ile iletişim halinde yaşamaktayız. Olayları değerlendirme şeklimiz, aynı hayatı, aynı işi paylaştığımız insanlardan farklı olabilir. Hepimiz aslında kendi algılarımız doğrultusunda olayları anlamlandırırız. Bazılarımız mantıkçıdır, bazıları analizcidir, bazıları girişimci, bazıları hayalperest… Aslında çevremizdeki kişileri düşününce bu grupları da çoğaltmak mümkün.

Tatillerde gittiğim yerlerde en çok gözlemlediğim şeylerden birisi de o yöre veya ülkedeki kapılar… Sizlerin hiç ilgisini çekti mi bilmiyorum ama ben kapılardan bahsetmek istedim bu yazımda…

Yazımın başında bahsettiğim algılarımız ve şimdi de kapılar…

Peki, nasıl bir bağlantı olabilir?

Bence hayatı algılama, anlamlandırma yollarımızdan birisi de hayata açtığımız kapılardır. Hepimizin hayata açılan farklı kapıları vardır.

Hadi şimdi birlikte seçelim bu kapıları…

Sizce sizin tercih edeceğiniz kapı hangisi olurdu?

ct-y1

 

Sağlam, güçlü, görevini en iyi şekilde yapan ve aynı zamanda estetik analizciler…

“Tavuğun yolun karşısına geçmesi ya da yolun tavuğun ayakları altında yer değiştirmesi tamamen sizin gösterdiğiniz referansa bağlıdır.”
Albert Einstein

Bu kapıyı tercih eden analizci kişiler, parlak teorileri ve boyun eğmez mantıkları ile tanınırlar. Aslında bütün kişilikler arasında mantığı en kesin olanlar olarak değerlendirilebilirler.  Hedef ne kadar çekici olursa olsun mantıklı kalmak için uğraşırlar ve ister içsel olarak üretilmiş olsun, ister dış dünyadan içeriye doğru çekilmiş olsun her fikir, hep var olan “Bu işe yarayacak mı?” filtresinden geçmelidir.

 

 

ct-y2

 

Önünde durduğu kapının nereye açılacağından emin olmak isteyen diplomatik işkolikler…

“Doğru yaptığınız her şey dışarıya doğru dalgalanır ve herkesi etkiler. Duruşunuz, kalbinizi parlaklaştırır veya endişelerinizi iletir. Nefesiniz, aşkı etrafa ışıklar halinde saçar ya da odayı depresyona sokacak şekilde bulandırır. Kısa bir göz atışınız keyfi uyandırabilir. Kelimeleriniz özgürlüğe ilham verir. Her hareketiniz kalpler ile zihinleri açar.”      David Deida

Samimidirler ve konuşma zamanı konuşma, iş zamanı iş yapan insanları önemserler. Onları liderliği ele almak, birliktelik sağlamak ve ekiplerini motive etmek kadar hiçbir şey mutlu edemez.

Eğer dikkatli olmazlarsa, kendileri iyilik için çıktıkları görevde kaybolabilirler ve kendi yaşamları için gereken günlük özeni de ihmal edebilirler.

 

ct-y3

 

Tüm insanlar için yardım meleği, iyi niyet elçileri olan ve etkin gözlemciler…


“Sevgi ancak paylaşarak büyür. Kendiniz için daha fazlasını, başkalarına daha fazla vererek sağlarsınız.”   
Brian Tracy
Uğruna değecek bir dava bitmemiş bir halde öylece duruyorsa, kolay kolay kayıtsız kalamayan mükemmel bir grupturlar. Çevresindeki kişiler ile yakın ilişkiler kurmak konusundaki kabiliyetleri, diğer gruplar ile karşılaştırılamaz ve onların bu bağlantıları ve destekçi ve mutlu bir aile sağlama konusundaki deneyimlerinden aldıkları keyif, duruma dahil olan herkes için adeta bir nimettir. İlgi merkezi olmak konusunda neredeyse hiçbir zaman gerçekten de rahat edemezler ama eğer çabalarının takdir gördüğü konusunda emin olurlarsa, yaşayacağı muhtemel tatmin seviyesi diğer kişiliklerin hayalini bile kuramayacağı türdendir.

 

 

 

Tüm grupları içinde en maceracı ruha sahip kişiler…ct-y4

“Hayatı yaşamak istedim, başka bir hayatı. Her gün aynı yere gitmek ve aynı insanları görmek ve aynı işi yapmak istemedim. Enteresan zorluklar istedim.”    Harrison Ford

Kendi yakın çevreleri üzerinde her zaman bir etkileri vardır ve bir partide onları bulmak için, onlar bir gruptan ötekine geçerken, etraflarında uçuşup dönen insanları fark etmeniz en iyi yöntemdir. Kahkahalar atıp, etraftakilere lafını esirgemeyen, somut bir espri yeteneği ile eğlendiren kişilikleri ile ilginin merkezinde olmaya bayılırlar.

İyi bir zekâ seviyesi ile sohbetlerini enerjik tutarlar, planladıkları ve üzerinde konuştukları şey halen gerçekleşmediyse dışarıya çıkıp onu hemen yaparlar.

Aslında kapılar sadece bu sefer benim kullandığım metafor oldu bu yazımda. Etrafımızdaki kişileri en doğru şekilde anlamamız, onlarla en sağlıklı iletişimi kurmak için yapmamız gereken en basit şey; sadece açtıkları kapıların size sunduklarını kabulden geçmektedir…

Ceyda TEZEL

Aile Danışmanı – Profesyonel Koç