Her Gün Şikâyet Etmek Yerine Bir Oyun Buldum

,

oznuryilmazberkHer yaşadığım bir duygu hissettiriyordu. Artık öğrenmiştim. Oyun oynamayı… Her gelen hissin nerede olduğuna bakmak, bu duygunun neden, nereden geldiğini sormak, bana ne gösterdiğini ne öğrettiğini bulmaya çalışmak benim oyunum olmuştu.

Siz hiç oynadınız mı bu oyunu ? Hadi şimdi oynayalım ne dersiniz?

Düşünün biraz bu günü nasıl geçirdiniz, neler yaşadınız, kimlerle konuştunuz, yolda, arabada kimlerle karşılaştınız, ya da bu gün daha fazla ne ile uğraştınız? Mesela hep bir şeylere yetişmeye çalışmış olabilirsiniz, yada hep birilerine bir açıklama yapmak zorunda kalmış, kendinizi anlatmaya çalışmış, yada hiç olayla bir ilginiz olmadığı halde hep sizin dışınızda ki konular dönüp dolaşıp size gelmiş ve sizin yüzünüzden olduğu söylenerek suçlanmış olabilirsiniz. Şaşırırsınız, muhtemelen anlam veremezsiniz, hiçbir zaman bir kişiye karşı suçlayıcı konuşmamanıza rağmen size suçlu muamelesinin yapılmasına…

Gerçekten neden böyle olur sizce?

Burada bir enerji alışverişi vardır. 

Bazen bize ait olmayan enerjilerle dolu oluruz. Bu bizi oldukça yorar. Sıkışıp kalmış hissederiz kendimizi, keyifsiz ve sinirli oluruz. Sizi duyar gibi oldum. Bazen, kaçıp gidesim var derler. Her şey çözümsüz, ağır ve zor gelir. Ruhun bir yerlere kaçıp gitmek ister. Zihnin ve bedenin buna izin vermez sonra zaman en büyük ilacın olur. Ne yaparsan yap ne olacaksa o süreç içinde olur. Zaman durumu yönetmiştir. Ortalama üç gün sonra ne görmen gerekiyorsa, ne duyman gerekiyorsa, ne hissetmen gerekiyorsa yavaş yavaş anlamaya başlarsın teslim olur, akışta olmayı öğrenirsin.

Şimdi size önerim karşılaştığınız her durum için bir dakika durup kendinize dışarıdan bakıp düşünmeniz. Yazmayı sevenler bir kağıt kalem alsınlar o anki duygu, düşüncelerini yazsınlar. Yazdıkça daha netleşecek görülmesi gerekeni görebilecekler. Yazmayı sevmeyenler ise nerde olurlarsa olsunlar sadece bir dakika bedenlerinin dışına çıkabilmeyi başarırlarsa bunu Nlp dilinde bedeninizden süzülüp dışarıya doğru çıkmak deriz. Çıkabildiğiniz kadar yukarı çıkıp oradan bakmak tıpkı dünyayı uzaydan seyreder gibi bakın kendinize, durumunuza, yaşadığınız olaya verdiğiniz tepkiye sorun her şey mümkün olsaydı nasıl olurdu, neye ihtiyacınız var. Nasıl bir kaynağa ihtiyacınız var? Yaşadığınız bu durum size neyi gösteriyor? Ne demek istiyor?

Bu karşılaştığın durum seninle mi, onunla mı, diğerleri ile mi ilgili?

Tüm bunlara bakıp derin derin nefesler aldığınızda titreşiminiz Beta düzeyinden Alfa düzeyine iner daha sakin ve olumlu düşünmeyi başarabiliriz.

ZİHNİMİZ BİZE OYUN OYNARKEN YAŞAMLA OYUN OYNAMAKTAN VAZGEÇMEK NİYE… Zihnimiz bize oyun oynar bunun farkında olursak bu oyuna iyi bir lider olabiliriz. Yaşamımızın direksiyonunu başkalarına bırakmaz, kendimiz kumanda edebiliriz.

Tıpkı sanal bir oyunda kendi seçtiğimiz avatarın kullanıcısı olduğumuz gibi.

Sevgiyle

 

Öznur Yılmaz BERK
Profesyonel Koç ve Eğitmen
www.oznuryilmazberk.com