İş Görüşmesinde Bu Kez Siz Sorun: CEO’nuz Koçluk Hizmeti Alıyor Mu?

,

Bir iş görüşmesinde müstakbel işvereninize sorabileceğiniz en iyi soru, “CEO’nuz bir koçla çalışıyor mu?” olacaktır. Zira, on yıldan fazladır yaptığım koçluk sürecisince CEO’lar hakkında öğrendiğim önemli şeylerden biri, koçluk hizmeti alan CEO’ların en iyi şirketleri yönetenler olabileceği gerçeği. Zira, koçluk hizmeti alan CEO’lar;

1 – Aynen sizin gibi öğrenmeye önem verirler

En iyi CEO’lar her şeyi bilmediklerini bilirler. Başkalarının uzmanlığına değer verirler ve kendilerinden daha akıllı, daha iyi öğrenen ve kendini geliştiren insanlarla kendilerini çevreleyecek kadar kendilerine güvenirler. Kendileri için profesyonel gelişime inanırlar ve muhtemelen size de bu konuda destek olacaklardır.

2 – Çalışanlarının sıkıntılarıyla içtenlikle ilgilenirler

Neredeyse her koçluk seansında, danışanın (CEO) zor zamanlar geçiren bir çalışanı için içtenlikle endişelerini dile getirdiklerine şahit oldum. Belki sizi şaşırtabilir, ama çalıştığım işverenlerin birçoğunun, sağlıktan mali güçlüklere kadar, çalışanlarının sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini gördüm.

3- Muhtemelen zannettiğinizden daha mütevazı ücretle çalışıyorlardır

Popüler klişe, patronlar milyonlarca dolar kazanırken, şirketin çalışanlarını az bir ücrete talim ettirdikleri yönündendir. Belki siz gerçekten böyle bir işverenle çalışıyorsunuzdur. Ancak çoğu işletme sahibi, çalışmayı umduğunuz şirketi kurup işletmeye başlamanın gerektirdiği tüm finansal riskleri üstlenirken, genellikle bu süreçte kendileri de hatırı sayılır bir kazanç sağlamamıştır. Tüm çalışanları yeterli ücreti alıncaya kadar, kendileri için de parayı düşünmeyen işverenler tanıyorum.

4- Sizinle aynı şeyler hakkında endişe duyarlar

Onlar da sizin gibi iş konusunda endişeleri var. Ama sizden farklı olarak, bir sorun olduğunda bırakıp gitme seçenekleri yok. Tam tersine, daha fazla gayret ederek, işlerine daha da sarılarak yeni yollar bulmaları gerekiyor. Ve genellikle de buluyorlar.

5- Minnettarlığınızı takdir ederler

Beklemedikleri halde, bir çalışanı, şükranlarını ifade ettiğinde bunu gerçekten takdir ederler. Koçluk seanslarımda, çalışanların bu yöndeki mesaj ve notlarını sevinçle paylaştıklarına şahit oldum.

6- Sizin mutlu olmanızı isterler

Ne yazık ki, birazcık daha fazla kazanç uğruna çalışanlarını sıkıştırmaktan çekinmeyen işverenler var. Ama ben, bir koç olarak böyle insanlarla karşılaşmadım. Kötü hikayeler duydum, ama bunlar benden uzaktaydı. Siz de bunlardan uzak olmak istiyorsanız, unutmayın bunları yaşamayacağınız işverenler de var.

Koçluk hizmeti alan liderler işte bu aradığınız özelliklere sahiptir, çünkü anlar kişisel gelişime de profesyonel gelişime de önem veririler. Duygusal zekaları yüksektir. Koçluk hizmeti almakla da zaten daha iyi bir lider, daha iyi bir eş, daha iyi bir ebeveyn ve yurttaş olmaya çalıştıklarını göstermektedirler.

Böyle liderlerle çalışmak size de cazip geliyorsa, bir daha iş görüşmesinde, CEO’nun bir koçu olup olmadığını özellikle sorun.

[1] Julie Colbrese, Six Reasons You Should Work For A CEO Who Has A Coach, https://www.forbes.com/sites/braintree/2017/11/06/from-brick-and-mortar-to-contextual-commerce-infographic/, 19.04.2018

 

Özet Çeviri: Mehmet MURAT