Kusursuz Kesimli Bir Pırlanta – The Favorite

Yorgos Lanthimos’un yönettiği kraliyet davranış tarzının çılgınca, eğlenceli, görkemli ve kalıpların dışında anlatım tarzıyla sunulduğu The Favorite, kuşkusuz sezonun en çok beklenen filmlerinden. Yönetmenin ilk İngilizce filmi, The Lobster acımasız bir distopya disiplini ile bize beklenmedik bir evren sunmuştu. Lanthimos, The Favorite ile tarzının tamimiyle dışına çıkıp bir dönem filmiyle karşımıza çıkıyor.

18. yüzyılın başlarında, Fransa ile savaş sürerken, İngiliz tahtını işgal eden son Stuart hükümdarı Kraliçe Anne, alışılageldik tüm iktidar figürlerinin zıttı. Hikâyenin merkezindeki kırılgan, mutsuz, travmatik geçmişiyle fiziksel ve manevi olarak yaralı olan kraliçe her yönden kendini Marlborough Düşesi Sarah Churchill’e bağımlı hissediyor. Taa ki düşesin genç kuzeni Abigail saraya adım atana kadar. Eski bir aristokrat olan Abigail, kraliyet evine geldiğinde, düşes kuzeni Sarah’ı kraliçenin bahşettiği tüm otoritenin tadını çıkarırken bulması ve sonrasında iki soylu kuzen arasında gelişen rekabet kusursuz bir entrika üçgeni oluşturuyor.

Deborah Davis ve Tony McNamara’nın saygılı, aldatıcı senaryosuyla anlattığı The Favorite bana kalırsa keskin siyasi içgüdüleri olan bir kostüm ve saray draması. Kadınların öncülüğünde izlediğimiz bir tarihsel yolculuk. Filmde dönem estetiğini ve gerçekliği zaman zaman kıran balık gözü lens gibi kullanımlarının yanı sıra mekân ve zaman kavramı büyüleyici bir güzellikte kullanılmış. Lanthimos, filmin merkezinde kararlı bir şekilde üç kadınla devam eden revizyonist, feminist eğilimi açıkça yansıtıyor ve yalnızca bu değil, aynı zamanda erkeklerin yönlendirdiği heteronormatif cinsiyetten de ayrılmıyor.

Olivia Colman, Emma Stone, Rachel Weisz gibi muhteşem oyuncuları bir araya getiren The Favorite, kuşkusuz 2018 sezonunun eşsiz filmlerinden biri ve şahsen düşüncem tanınmayı sonuna kadar hakkediyor. Benim de festival sezonunda izleme şansı bulduğum film, 8 Şubat’ta ülkemizde vizyonda olacak. Egoizm, zulüm, erotizm ve açgözlülüğün harika bir karması olan bu filmi şimdiden ajandanıza eklemenizi tavsiye ederim.

 

Damla TEZEL