Yaz Tatili Programınıza Ek Öneriler

,

Yaz geldi, okullar tatil oldu ve siz de iyi bir tatili hak ettiniz; özellikle de bu yıl üniversite sınavına giren gençler ve ebeveynleri. Öncelikle sizi tebrik ediyor, her şeyin gönlünüzce olmasını diliyorum.

Tatilden veya bir seyahatten dönenlere “yediğiniz içtiğiniz sizin olsun, gördüklerinizi anlatın” deriz. Sizden gördüklerinizi anlatmanı anlatmanızı istemeyeceğim tabi 🙂 Birçok yerde ve bu sitede de yaz tatili önerilerine ilişkin güzel yazılar okudunuz. Mevcut programınız içine biraz daha fazla seçenek eklemek göz çıkarmaz, değil mi? Malum, Eylül ortasına kadar zamanınız var. Hadi başlayalım.

1. Gündelik hayattan bir konuyu, yeni ilgi alanı ve yeteneğe dönüştürün

– Mutfağa girip, en az üç yemek türünü yapmayı öğrenin. Evde yemekleri kim yapıyorsa, onunla ortak bir deneyim ve (muhtemelen) maceranız olacak. İşin püf noktaları, incelikleri, acemilikler, başarı ve küçük başarısızlıklar… derken, güzel bir anınız olabilir.

– Zaman bulup yapamadığımız bir şeyi, mesela güzel bir ekmek tarifini deneyin, taze ve tam kıvamında bu ekmekle ailece erkenden bir kahvaltı yapın.

– Gün doğumunu veya hiç olmazsa sabahın erken saatlerinin nefis sakinliğini ve serinliğini tadacak kadar erken kalkın ve buna alışın. Uyku düzeninizi tamamen değiştirmek kolay değil, birkaç haftanızı alabilir. Bunu tatil zamanında yapsanız daha iyi.

– Yeteneğim var mı diye düşünmeden, resim, müzik v.b. bir hobiye başlayın. Her küçük başarıyı kutlayın. “Önemli olan kazanmak değil, yarışmaya katılmak” :), değil mi?

– Varsa bahçenize veya balkonunuzda bir saksıya fesleğen, kekik, maydanoz gibi bazı kolay yetişen sebzeler ekin, yaptığınız yemeklere bunlardan taze birkaç dal eklemenin keyfini yaşayın. Ağanın eli tutulmaz, sebze olur da çiçek olmaz mı?

– Bahçenizde veya parklarda hoşunuza giden en üç bitki veya ağacın adını öğrenin. Bunlar hakkında kısa bilgiler edinin. Çok beğendiğiniz birini yetiştirmede uzmanlaşın. Yabancı bir dilde, öncelikle İngilizce, konuyla ilgili videolar izleyin. İlgilendiğiniz bir konuda yabancı dil öğrenmek çok daha kolay ve zevklidir, değil mi?

– Ailenin seyahat planını siz yapın veya yol güzergahını belirleyin. Ebeveyninizden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz tabii 🙂

– Pekiyi, başka bir hobi veya beceri geliştirmeyi düşündünüz mü? Bunlar üzerinde etrafınızdakilerle sohbet edin, öneriler alın. İngilizce videolar izleyin. Belki daha önce cesaret edemediğiniz bir şeye, yapanları görünce başlama cesareti bulacaksınız kendinizde.

2. Merak ettiğiniz veya ilgilendiğiniz bir konuda duygusal farkındalık içinde sohbetler edin

– Hayatımızın her kesitinde bir şekilde bizi ilgilendiren ekonomi veya felsefe gibi bir alandan, aklınıza gelecek bir konuyu biraz düşünün, internetten küçük [ve kısa süreli! :)] bir araştırma yapın. Sonra bunu yakınlarınızla konuşun. Amaç tartışma veya doğru-yanlış bulma değil, duygusal farkındalık olsun. Doğru veya yanlışa takılmadan söyleyin ve dinleyin, bu sırada karşınızdakinin yüz ifadelerine, ses tonuna, beden diline odaklanın. Yargısız, tam bir dinlemeyi deneyimleyin. Onların bakış açılarını ve perspektifini yargılamadan anlamayı deneyimleyin.

– Ekonomi, felsefe, psikoloji veya başka bir alandan bir konuyu öğrenmek için de tartışabilirsiniz tabii. Artık yetişkin olan iki oğlumla birlikte yaptığım ayaküstü sohbetlerden çok keyif alıyorum, çok şey öğreniyorum. Muhtemelen sizin ebeveyniniz de bundan çok keyif alıyordur. Mesela, enflasyon nedir, hayatımızı nasıl etkiler? Yatırım araçları nedir, getirileri nasıl hesaplanır? Basit formüller üzerinden örnek durumları nasıl analiz edersiniz? Veya herhangi bir ilginç bilimsel bulguyu birbirinize aktarın.

– İnsanları nelerin mutlu ettiğini, en çok nelere değer verdiklerini, onları en çok nelerin motive etiğini, nelere üzüldüklerini gözlemleyin. Bunu bir boş zaman etkinliğine dönüştürün. Empati egzersizleri yapın. İnsanların üzüntüsü veya sevinçlerini ne kadar fark ediyorsunuz? Yüz ifadelerinden bunları ne kadar anlayabiliyorsunuz? Empatik ve anlayışlı insanların sevgiyi en kolay tadıp sevilen insanlar olduklarını gözlemlediniz mi?

– İnsan ilişkilerinde zaman zaman sorun yaşayabilirsiniz. Aslında bunlar da daha iyisi için birer fırsat. Özür dileme ve affetme hakkında bilgi ve farkındalığınızı artırın.

3. Pozitif duygular egzersizi yapın, yeterli bir süre yaparsanız, etkileri sizi çok şaşırtacak ve muhtemelen hayata bakışınız değişecek. Mesela,

– Her gün, gün içinde karşılaştığınız en az üç güzel şeyi bulun, yani fark edin. Büyük-küçük demeden bunları günün sonunda kısaca yazın. Bunlar için içinizde şükran duyun. Evinizde pişen bir sıcak yemek, parkta karşılaştığınız bir çiçek, size kapıyı tutan biri, bir nezaketinizden dolayı size teşekkür eden biri, bir fincan kahvenin keyfi ve bunda emeği geçenler… Bunu en az 21 gün yapın. Sonra ara sıra tekrarlayın.

– Sosyal hayatta, büyük-küçük etrafınızda gördüğünüz her güzel şey için varsa fırsatınız ilgili kişiye teşekkür edin, yoksa içinizden şükran duyun. Günün sonunda bunları da yazın.

– Hayatınızda sahip olduğunuz, ama artık kanıksayıp farkına varmadığınız üç güzel şeyi ve/veya üç güzel özelliğinizi bulun, bunlar için şükran duyun.

– Sevdiklerinizle birlikteyken, aklınızdan ona ilişkin güzel duygular geçirin. Sözgelimi, “dileklerin gerçek olsun, hayatın daha güzel olsun…” gibi. Bu sözleri içinizden geçirirken, karşınızdakinin bunu bilinçli veya bilinçsiz beden dilinizden okuyacağını düşünün.

– Ara sıra hoşgörülü farkındalık (mindfulness) egzersizi yapın. Konusu iş dünyası olsa da şu yazımdaki basit egzersizler başlangıç olarak işinize yarayabilir.

– Huşu (hayret/hayranlık ve ürperti) duyguları deneyimleyin. Bunun en kolayı doğa ve sanatta, özellikle müzikte. Bu tatilde mümkün olduğunca gün doğumu ve gün batımlarını bir bilinçli farkındalık egzersizi olarak yaşayın. Geceleri açık gökyüzünde yıldızları izleyin.

– Tatil diye hareketsizlikten, düzensiz uykudan özellikle kaçının. Günün keyfi düzenli uyku ve hareketsiz olmaz. Aksi halde tatilde bile stresiniz yeterince düşmeyecektir, unutmayın.

Çünkü beynin boş kalmaya ve atalete tahammülü yok. Tüm bu egzersizler ise beyninizi yeniden formatlar, çalışma şeklini değiştirir. Beynin bu esnekliği (nöroplastisite) harikalar yaratır. Buna güvenin.

Mutlu tatiller, güzel deneyimler dilerim. Sevgiyle kalın.

Mehmet Murat

Mehmet Murat

Mehmet Murat

Yazarın Diğer Yazıları