Gelecek de Bir Gün Gelecek

,

Birkaç kendime özgü hobim var. Bunlardan bir tanesi de gelecekle ilgilenmek. En çok okuduğum kitaplar gelecek 10 yıl, gelecek 20 ve 50 yıllar, teknoloji nereye gidiyor/gidecek? Bu ay ki yazım fütürizm hakkında…

Fütüristler, en basit şekliyle, “gelecek senaryoları üzerine düşünen ve geleceğe dair öngörülerde bulunan kişiler” olarak ifade edilebilir. Fütürist olmak için, herhangi bir özel eğitim almak ya da benzeri bir önkoşul gerekmiyor. Sadece gelecek için bol bol senaryo yaratmak, hayaller kurmak ve kendine “fütürist” demek yetiyor.

Fütüristler arasında her meslekten insan bulunabilir. Bu kişiler, dünyada World Future Society (www.wfs.org), Türkiye’de de Tüm Fütüristler Derneği (www.futurizm.org) olarak örgütlenmiş durumda. Onlara duyulan ilgi gittikçe artıyor, çeşitli düşünce ve strateji geliştirme platformlarında fikirlerine daha çok kulak veriliyor. “Dünden bugüne geldik, bugünden de yarına gideceğiz” eğilimi, yerini “Önce geleceği tasarlayacak, ondan sonra bugüne gelecek ve adım adım geleceğe doğru planladıklarımızı gerçekleştireceğiz” yaklaşımına bırakıyor. Bu yaklaşım yaygınlaştıkça, doğal olarak fütüristler de çoğalacak; daha çok ilgi çekecek ve görüşlerine daha fazla önem verilecek.

En çok tanınan fütüristlerden biri Alvin Toffler. Eşiyle yazdığı en son kitabı “Zenginlik Devrimi”nde, gelecekte zenginliğin nasıl olacağına dair öngörülerini aktarıyor. Konu, hepimiz için çok hayati. Toffler kısaca diyor ki, gelecekte zenginlik yaratımında kaynak ve/veya servet “bilgi” olacak. Olmaya başladı da zaten! Günümüzde ileri ekonomilerde çalışanların çoğu, bilgi yaratımı veya paylaşımıyla uğraşıyor. Gelecekte bunun daha da belirgin hale geleceği vurgulanıyor. Çünkü bilgi rakipsiz; bilgi azalmıyor. Aksine, bilgiyi ne kadar çok insan kullanırsa, o kadar çok bilgi üretmek mümkün oluyor.

Bilim adamlarının tahminlerine göre 50 yıl içinde şu gelişmelerin olması bekleniyor:

Hayvanlarla konuşulabilecek: Geliştirilecek yeni bilgisayar ve cihazlarla, maymunlardan balıklara kadar birçok hayvanın duygularını, zihinlerini okumak ve insanların anlayabileceği şekilde bilgisayarda kelimelere dökmek mümkün olacak.

Felçliler maratona katılabilecek: Geliştirilecek yeni tedavi yöntemleri sayesinde felçliler maratona bile katılabilecek ölçüde sağlıklarına kavuşturulabilecek.

Vücut nakli yapılabilecek: Suni olarak geliştirilen organlar sayesinde sayısız organ nakli yapılabilecek, kayıp uzuvlar yenilenebilecek, hatta tam vücut nakli söz konusu olabilecek.

Robotlar hayatın parçası olacak: Robot teknolojisi çok ilerleyecek ve robotlar hayatımızda çok önemli bir rol oynayacak.

Neler olacak?
– İnsanlar kaybettiği bir organı yeniden kazanabilecek.
– Denizin altına ya da uzaya seyahat normal olacak.
– Işınlanma gerçek olacak.
– Filmlerin hepsi animasyon olacak.
– Ay’da oteller açılacak.
– VoIP (Sesli internet protokolü) tüm dünyaya yayılacak.
– Antarktika’daki ozon tabakası yenilenecek.
– Kasırgalar kontrol altına alınabilecek.
– Su yosunlarından çevre dostu yakıtlar üretilecek.
– Rüzgar gücü, önemli enerji kaynağı olacak.
– Görünmez olabileceğiz.
– Bulaşık yıkama ve saklama derdi ortadan kalkacak.
– Transparan duvarlar olacak.
– Aldığımız teknolojik aletleri yeniden tasarlayabileceğiz.
– Cep telefonu kullanımı %75’e ulaşacak, robotlarla evlenilebilecek, satın aldıklarımızı indirebileceğiz.
– Televizyon kanalları ortadan kalkacak.
– Televizyondakileri sadece görmeyecek, koklayacak ve dokunacağız.
– Körlük ve sağırlığı ortadan kaldıran elektronik aletler gelecek.
– Uzaydan toplanan göktaşları ile madencilik yapılmaya başlanacak.
– Tek kullanımlık cep telefonları hayatımıza girecek.
– ‘Gen’e göre ayarlanmış diyet yapılacak.
– Elektrik taşınabilir olacak, insan yaratılacak.
– Akıllı kozmetik ürünlerle cildimizde yapmak istediğimiz değişiklikleri yapabilecek, kırışıklıklarımızdan kurtulabileceğiz.
– Hafıza silme mümkün olacak.
– İnternet bağımlılığından kurtulmak için klinikler kurulacak.
– Yalnızca uyumak için tasarlanmış oteller açılacak.
– Stres seviyesini gösteren elbiseler yapılacak.
– Evrensel para birimi olacak.

Sonuç itibariyle pek çok yenilikler geliyor, robotlar artık her yerde olacak, koku yayan televizyonlar ile görselliğin yanında duyusal aktivasyonda sağlanacak, yukarıda bahsetmedim ama uçan arabalarda çok yakında…

Sağlıkla Kalın…

Mehmet Uğur ATA

Mehmet Uğur Ata

Mehmet Uğur Ata

Yazarın Diğer Yazıları