Mutluluk İçimizde

,

Dünya yaratılırken bu dünyanın sırrını nereye saklayalım diye düşünmüşler, ilk akla gelen fikir en yüksek dağın tepesine veya okyanusların en derin yerine koymakmış bu sırrı, ama sonra bunun adaletsiz olacağına onun yerine herkesin eşit şartlarda ulaşacağı bir yere koymaya karar vermişler bu sırrı. En sonunda hayatın sırrını herkesin kendi kalbine koymuşlar!

Bu sırra ulaşabilmek için insanın kendi içinde bir yolculuğa çıkması kendi özünü bulması gerekiyor. Herkes için ulaşılabilir bir hedef aslında bu ama biz nedense mutluluğu maddi şeylerde aramaya devam ediyor ve her seferinde hayal kırıklığına uğruyoruz. Devamlı birilerinin bizi mutsuz ettiğinden veya birşeylere sahip olmadığımız için mutsuz olduğumuzdan şikayet ediyoruz. Tabiki suçu dışarda aramak egomuzu çok rahatlatan bir durum ama gelin görün ki zamanla bu şekilde davranınca hiç bir problemimizi çözemediğimizi görüp daha da depresip bir ruh haline kapılıyoruz.

Çözüm ise aslında içimizde! Bunun için ne paraya pula ne de başka birisine ihtiyacınız var. tek yapmanız gereken gerçek özünüzün varlığına ulaşıp “ben kimim, nerdeyim ve ne yapmam lazım?” gibi çok basit ama önemli 3 temel soruya doğru cevaplar vermek.

Bunu yapabilmek için ise önce ölümle yüzleşmemiz gerekiyor. Bir çok ünlü düşünürün dediği gibi ölümü anlamadan bu hayatın gerçek anlamını anlamak mümkün olmuyor. Ölüm fikri kişiyi içinde bulunduğu hayal dünyasından sıyrılıp gerçekler ile yüzleşmeye zorluyor. Yani bedenin geçiciliği ve ruhun ebedi varlığı.

Etrafınızdaki insanlara geçici bedenler değil de İnsanı Kamil yolunda hayat deneyimi yaşayan ölümsüz ruhlar olarak bakmaya başarabildiğimiz anda hem kendi yolumuzu daha net görebiliyor hemde diğer insanlara ve canlılara daha merhametli davranabiliyoruz. Çocuğunuza,annenize veya size sorun yaratan kaynananıza bu gözle bakmaya çalıştınız mı hiç? Onların da aynı sizin gibi bir yolcu olduğunu ve size birşeyler öğretmek için hayatınıza girdiklerini hiç düşündünüz mü?

Ünlü Gürcü pedagog Şalva Amanaşvili “İnsan insanın manevi gelişimi için bir merdiven basamağıdır” der. Bunu yapabildiğiniz zaman inanın siz çok daha mutlu ve huzurlu bir insan olacaksınızş.

Bugün bir fark yaratın ve hayatınıza bu açıdan bakmaya çalışın! 🙂

 

Okan Arslantürk
Mimar, Profesyonel Koç, Aile Danışmanı