YKS

,

Gençlerimiz, eğitim hayatının miladı sayılabilecek üniversite sınavına girdiler. İlgili olanların çok iyi bildiği gibi geçen yıl sınavın adı ile birlikte birçok değişiklik yapılmıştı. Bu yıl da sistem, yenilendiği üzere çift gün ve üç oturum halinde yapıldı. Aday öğrenciler, birinci gün 15 Haziran 2019 tarihinde, Yükseköğrenim Kurumları Sınavı birinci oturum Temel Yeterlilik Testini (TYT) verdiler. Ertesi gün ise ikinci oturum Alan Yeterlilik Testi (AYT) sonrasında üçüncü ve son oturum Yabancı Dil Testini (YDT) tamamlayıp, rahatladılar!

İlk gün yine geçen yıl olduğu gibi 40 soru Türkçe, 20 soru Sosyal Bilimler, 40 soru Temel Matematik ve 20 soru Fen Bilimleri testi olmak üzere 120 soru soruldu. 20 Fen Bilimleri içeriği 7 Fizik, 7 Kimya ve 6 Biyoloji sorusuydu. 20 Sosyal testinde ise 5 Tarih, 5 Felsefe, 5 Coğrafya ve 5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisiydi.

İkinci oturumda ise 40 soruluk Türk Dili ve Edebiyatı ve Sosyal Bilimler-1, 40 soruluk Sosyal Bilimler-2, 40 soruluk Matematik ile 40 soruluk Fen Bilimleri testleriyle toplam 160 soruydu. MF’ler, 40 Matematik sorusu ile birlikte Fen Bilimlerinde 14 Fizik, 14 Kimya ve 13 Biyoloji sorusunu yanıtladılar. TM’ler için ise 40 Matematik sorusunun yanında 24 Edebiyat, 10 Tarih ve 6 Coğrafya sorusu vardı. Yabancı dil sınavına giren adaylara seçimlerine göre; Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde 80 soru yöneltildi.

Sınav sonrası yapılan ilk değerlendirmelerde genel olarak gençlerimiz; Türkçe sorularının uzun ve anlaşılması güç olduğu, şıkların birbirine çok yakın olması nedeniyle iki seçeneğe indirmek için çok süre harcandığını ve Matematiğe az zaman kalmasından zorlandıklarından bahsettiler.

2018 yılında yeni sistemin ilk sınavı olduğu için Matematik sorularının daha kolay olduğu da bir diğer genellemeydi. Fen bilimlerinde özellikle Fizik sorularında sıkıntı yaşanmamış, MEB tarafından yayınlanan etkinlik testleri, PISA soruları ve MEB müfredatına uygun kazanımlarına göre soruların hazırlandığı genel kabul gören fikir, elbette bu sistemli ve düzenli çalışan öğrencilere ait görüşlerden biri…

Her yıl olabilen değerlendirme dışı soru geleneği bu yıl da bozulmadı (!) TYT Temel Soru Kitapçığındaki Matematik Testinin yedinci sorusunun iptaline karar verildi. Dört yıllık fakülte tercih etmeyecek olan öğrenciler için ikinci oturuma girmeleri zorunlu olmadığından sınava giren aday sayısı Temel Yeterlilik Testi ’ne başvurular olarak değerlendiriliyor, bu da 2 milyon 515 bin 91 aday olarak açıklandı.

ÖSYM sınav takvimine göre, 2019 üniversite sınavının sonuçları 18 Temmuz 2019 tarihinde açıklanacak, geçen yıllarda olduğu gibi bir gece önce süprizi beklenebilir.

Son iki yılda yayınlanan Tercih Günleri ve Yeni Üniversite sınav sistemi yazılarım da tercih günleri için yararlı olmasını umarım.

Meslek seçimi için önemli bir adım olan üniversitelere girmek için çabalayan gençlerimiz sadece dört yıl okumak ile bu işin bitmeyeceğinin farkındalar artık!

Amerika’da meslek yüksekokullarına erişim sağlayan bir sitenin yayınladığı Güneş ve Rüzgâr Enerjisi Teknisyenliği gibi henüz iş konularından bile haberdar olmadığımız elli meslek tanıtımı epey ilgi çekti. Kentsel Tarım Uzmanı ve 3D Baskı Teknisyeni gibi son derece farklı mesleklerden bahsediliyor. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) işin gelecek konulu çalışmasına göre 2030 yılında dünya genelinde sekiz yüz milyon iş, teknolojik gelişmelerden etkilenecektir. Küresel sendikalar gelişen koşulların işverene maliyetlerinde yüzde beş civarında düşüş sağladığını, işçilerin verimliliği artarken, işçilerin gelirlerinde iyileşme olmadığı gibi işsiz kalmalarının söz konusu olduğunu açıklıyor. Günümüzde yapılan pek çok işin kaybolacağı; tekstil, kimya ve boya sektörlerinde geliştirilmekte olan teknolojiler ile insan gücü kullanımı gittikçe azaltılacağı raporlanıyor.

Bütün bunlar sadece on bir yıl içinde olacak deniyor. Gelecek sanıldığı kadar uzak değil aslında. Ülkemizde de bu yıl, geleceğin mesleği olarak görülen Hibrid ve Elektronik Taşıtları Teknolojisi, Dijital Medya ve Pazarlama, Üç Boyutlu Modelleme Animasyon bölümleri ve kontenjanları YKS kılavuzlarında yerini aldı.

Gençlerimizin kendi kararları ve değerleri ile ileriye baktıklarında, gözlerindeki ışığın geleceklerini aydınlatmasını bütün yüreğimle diliyorum.

Sağlık ve huzurla

Nurkan ZAİM

Ekonomist, Eğitim Koçu

Nurkan Zaim

Nurkan Zaim

Yazarın Diğer Yazıları