Yeni Üniversite Sınav Sistemi

,

Liseyi bitiren gençlerimiz için, yaşamın dönüm noktası sayılabilecek sınav günlerini yeniden yaşıyoruz. Bu yıl sınavın adı ile birlikte birçok değişiklik beraberinde geldi. YKS, Yükseköğretim Kurumları Sınavı YÖK’ün verdiği karara göre 30 Haziran – 1 Temmuz tarihlerinde çift gün ve üç oturum halinde yapılacak. Aday öğrenciler, birinci gün Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve ikinci gün Alan Yeterlilik Testi ile Yabancı Dil Testi adı verilen sınavlara tabii tutulacaklar.

2017 yılındaki YGS için Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testlerinden oluşan 160 soru yerine bu yıl ki yeni sınavda; 40 Matematik, 40 Türkçe, 20 Fen ve 20 Sosyal sorusu ile 120 soruluk Temel Yeterliliği yanıtlayacaklar.

20 Fen Bilimleri içeriği 7 Fizik, 7 Kimya ve 6 Biyoloji sorusu olacak. 20 Sosyal testinde ise 5 Tarih, 5 Felsefe, 5 Coğrafya ve 5 Din ve Ahlak Bilgisi sorulacak.

Geçen yılların LYS’i yerine geçecek olan ikinci oturumda ise Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri dört test ile 160 soru bulunacak. MF’ler, 40 Matematik sorusu ile birlikte Fen Bilimlerinde 14 Fizik, 14 Kimya ve 13 Biyoloji sorusunu yanıtlayacaklar. TM’ler için ise 40 Matematik sorusunun yanında 24 Edebiyat, 10 Tarih ve 6 Coğrafya sorusu olacak.

Yabancı dil sınavına girecek adaylara ise 80 soru yöneltilecek.

Dört yıllık fakülte tercih etmeyecek olan öğrenciler için ikinci oturuma girme zorunlu değil.

Baraj puanlarda ise durum şöyle, ön lisans tercihi için adaylara ilk oturumdan en az 150 puan almış olma şartı mevcut. Dört yıllık lisans programlarını için tercih etmeye hak kazanmak için her iki oturumun karma puanı 180 üzeri olacak. 200 puan ve üzeri için bir yıl sonraki sınav için de geçerli olacak.

Görüldüğü üzere, her iki oturumda da Matematik sorularının sonuçları etkileme yüzdesi çok yükseliyor, Türkçe’nin katsayısı artıyor ve Fen bilimlerinde puan etkisi azalıyor.

Diğer bir önemli değişiklik ise geçen yıllarda %9’ a denk düşen lise diploma notunun, yeni sistemde %13 etkili olması.

Bu yeni uygulamada puan türleri azaltıldığından, tercih günlerinde sıralama artık daha da önemli bir hale geldi. Şöyle ki;

2017 yılında on adet puan türü vardı; MF1, MF2, MF3, MF4, TM1,TM2,TM3,TS1,TS2,Dil

2018 yılında ise puan türleri dörde indirildi; TM, MF, TS ve Dil

Yeni sistemde puan türleri; 1980’ li yıllarda söylendiği gibi Sayısal, Sözel, Eşit Ağırlık ve Dil puanı olarak adlandırıldı.

Özellikle geçen yıl mezuna kalıp, bu yıl sınava yeniden girecek öğrencilerin geçen yılki puanlama sistemini bildikleri için karışıklığa düşme olasılıkları yüksek, bu gençlerin geçmişten etkilenmeyip, bu yılki sisteme hızla adapte olmaları gerekiyor.

31 Temmuz 2018 tarihinde açıklanacağı beyan edilen sonuçlarda; soruların doğru ve yanlış yanıt sayısı; Temel Yeterlilik Testi puanı ve başarı sırası; ikini gün sınavına giren öğrenciler için Alan Yeterlilik Testi ve Yabancı Dil Testi puanları ve başarı sıraları; Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) ve Yerleştirme puanları ve başarı sıraları olacaktır.

Sınava girecek öğrenci sayılarına baktığımızda, bu yıl uzatılan başvuru süresi de dolduktan sonra TYT’ye toplam 2 milyon 381 bin 590 aday, AYT’ye 2 milyon 19 bin 664 aday, YDT’ye ise 131 bin 448 aday başvurusunu görebiliyoruz.

Bu yıl ilk kez uygulama başladığı için daha önceki yıllara ait veri bulunmayacağından puan türüne çok yakın tercihler yapılması önem kazanıyor. Geçen yıl, Matematik-Fen puanı dörde ayrıldığı için biri daha iyi biri daha yüksek gibi sıralamada farklılıkları mevcuttu. Bu yıl ise sıralamadaki yığılmanın tıp kontenjanında mı yoksa mühendislikte mi olduğu önceden bilinemeyecek. Katsayıları düşmese de TM’lerin MF puanına göre tercih yapmasına izin veren sistem değişmiş oldu. Sınavlar aynı zaman dilimi içinde olduğundan, artık öğrenciler ilgi alanı dışında tercih yapamayacaklar.

Geçen yıl yazmış olduğum (Tercih Günleri) yazımda

“ …Günümüzün bilgi teknolojileri sayesinde basit algoritmalar, giren öğrencileri birinciden en sonuncuya kadar “başarısına” göre sıralayabiliyor. 2010 yılından itibaren, 1999 yılı öncesinde olduğu gibi iki sınavlı sisteme dönüldü, ikinci sınav beş ayrı bölümden oluşuyor. Sistemin en önemli yaptırımı da, gençler sadece istediği mesleğin sınavına girebiliyor. ” demiştim. Bu sistemde ise, istediği mesleğin sınavına giriş söz konusu değil gibi görünüyor.

Çocuklarımız emeklerinin karşılıklarını alabilsinler diye tercih günlerinde her zamankinden daha dikkatli ve özenli olunması gerekiyor.

Bütün gençlerimizin yolları açık olsun…

Sağlık ve huzurla

Nurkan ZAİM
Ekonomist, Eğitim Koçu

Nurkan Zaim

Nurkan Zaim

Yazarın Diğer Yazıları