İrade gücünüzü nasıl arttırırsınız?

,

Hayatta bir şeylere ulaşmak, bir şeylerde başarılı olmak için ilk ihtiyacımız olan şeylerden biri irade gücüdür. İrade gücü kişinin hayatta yaptığı duyu sınırlamaları (Tasavvuf dili ile ÇİLE çekmek) ile elde ettiği bir güçtür.

Akıllı insan kendi kendine sınırlamalar koyar ve yemek, cinsellik, uyku ve gereksiz yere maddi şeyler biriktirmek konusunda duyularının esiri olmaz. Şu kadar yemek yedim ya da şu kadar içki içtim demek bir güç belirtisi değil irade zayıflığı göstergesidir. Şöyle aktif cinsel hayatım var demek bir güç gösterisi değil bir irade zayıflığı göstergesidir. Şu kadar saat uyudum demek bir irade zayıflığını işaret eder. Aynı şekilde şu kadar malım var mülküm var diye öğünmek bir güç göstergesi değil irade zayıflığıdır. Aslında realitede olan şey, bütün bu olaylar sırasında duyularımızın esiri olmuş olmamız ve irademizi kullanamadığımızdır.

Peki, dik başlılık ile irade göstermek arasındaki fark nedir? Dik başlılık bizi kötü alışkanlıklara yaklaştırır, irade göstermek ise bizi kötü alışkanlıklardan uzaklaştırır. Başkalarının bütün uyarılarına rağmen sigara içmeye devam etmek kişinin irade gücünü değil dik başlılığını gösterir.

Neden irade gücüne ihtiyacımız var? Herkes hayatta mutlu olmak ister. Bu istek ve hedeflerine ulaşmak ve mutlu olmak için kişinin irade gücüne ihtiyacı vardır. İrade gücü kişi kendi isteği ile bir şeylere karşı kendini sınırlandırdığında ortaya çıkar. Mesela oruç tutmak, sabahları güneş doğmadan uyanmak, akşamları erkenden yatmak, gereksiz konularda gevezelik yapmamak, vb.

Bu davranışlar kişinin içten içe bir sevinç hissetmesini ve güç toplamasını sağlar. Bu güç zamanla kişinin içinde birikir. Eğer kişi duyu organlarını memnun etmek yoluyla mutlu olmaya çalışırsa bu biriktirdiği gücü kaybetmeye başlar ve duyuları bencilliğinin kölesi haline gelir. Evinize ne kadar fazla eşya alır onları biriktirirseniz o evin içinde o kadar az mutluluk duyarsınız. Bir anda bakmışsınız ki bütün enerjiniz tükenmiş. Peki neden? Çünkü evin içindeki her duyu objesi sizin dikkatinizi ve enerjinizi harcamanıza sebep olur. Enerjinizi kaybeder boş bir akıl ile televizyonun karşısına oturup kendinizi uyuşturmaya devam edersiniz çünkü güçsüz ve iradesiz kalmışsınızdır.

Fiziki egzersiz yaptığınız zaman hemen enerjiniz yükselir çünkü fiziki egzersiz kişinin rahattan vazgeçmesi anlamına gelir, bu da bir nevi kişinin kendini sınırlandırması,-çile çekmesidir. Koltukta uzanıp televizyon seyretmek yerine fiziki egzersiz yapmıştır.

Enerjinizi arttırmanın tek yolu bağımlı olduğunuz şeylerden vazgeçmektir. Düşünsenize 1 ay boyunca devamlı yediğiniz bir şeyden vazgeçiyorsunuz ve artık onu yemeyeceğinizi söylediğinizde ve yemediğinizde içinizde nasıl bir güç oluşur! İradenizi ve içsel gücünüzü arttırmak istiyorsanız duyu organlarını güçlendiren duyu nesnelerinden uzak durmanız gerekir. Oruç tutmak, negatif enerji veren yiyecekler ve içeceklerden uzak durmak, fiziki egzersiz yapmak, cinsel aktivitelerinizi sınırlandırmak, gereksiz yere ve gereksiz konularda konuşmamak, erken yatmak ve erken kalkmak, televizyon ve sosyal medya ile minimum seviyede vakit harcamak kişinin irade gücünü arttıran en temel yollardır.

İrade dolu bir yaşam dileğimle,

Okan Arslantürk

Mimar, Profesyonel Koç, Aile Danışmanı

Okan Arslantürk

Okan Arslantürk

Yazarın Diğer Yazıları