Büyükler ile ilişkilerimiz nasıl olmalı?

,

Bütün bu dünya sevgi enerjisi üzerine kurulmuştur, etrafımızda gördüğümüz her şeyi sevgi enerjisi yönlendirir ve şekillendirir.

Sevgi enerjisi hiyerarşik bir şekilde yukardan aşağı doğru bize ulaşır, bu zincirin ilk halkası ise anne ve babamızdır. Aslında anne ve baba bizim için yaratıcının bu dünyadaki ilk temsilcileridir. Her hangi bir sebepten dolayı (ölüm vs) onlardan bu sevgiyi alamasak bile amca, hala, teyze gibi diğer başka aile büyükleri aracılığı ile hakkımıza düşen sevgi enerjisini alırız. Anne ve babamız ile olan ilişkimizi doğru saygı, sevgi çerçevesinde oturtamamışsak normal hayatımızda da başka problemler yaşarız çünkü bizi beslemesi gereken bu enerji kanalı doğru çalışmamaktadır.

Vedik literatürün en önemli eserlerinden biri olan Srimad Bhagavatam’daki 4.8.34 nolu dörtlük büyüklerin bize hayatımızda alçakgönüllü olmayı öğrettiğini eğer büyüklerle bir problemimiz varsa bizim kibir problemimiz olduğunu söyler. Aslında siz kibirli bir insan olduğunuz için böyle bir anne-babaya düşmüşsünüzdür, kendi karakteriniz üzerinde çalışırsanız anne-babanız ile olan ilişkinizde düzelir.

Biz çoğu zaman anne babamızı bize vermediği şeyler yüzünden suçlarız. Bize ya sevgi vermemişlerdir ya maddi imkan ya da korunmuşluk hissi… Ama onların nasıl bir çocukluk yaşadıklarına baktığınızda onlarında kendi anne-babasından birçok şeyi alamadığını dolayısıyla kendi alamadıkları bir şeyi bize de veremediklerini görürüz.

Vedik Felsefe ve Vedik Psikoloji konusunda ünlü Rus düşünür Oleg Torsunov anne-baba ile ilişkinizi düzeltmek için göz önünde bulundurmanız gereken 5 prensibi şöyle özetler:

  • Anne ve babanızı nasıl insanlar olduklarını düşünün ve onları oldukları gibi kabul edin.

Onları değiştirmeye çalışmayın, onları olduğu gibi kabul edin ve nasıl oldukları gerçeğini bilerek ve kabul ederek ilişkinizi bu gerçekler üzerine kurgulayın.

  • İlişkiniz belki dıştan pek değişmese bile sizin anne-babanıza karşı tutumunuzu değiştirmeniz ve onlardan veremedikleri bir şeyi istemeyi/beklemeyi bırakmanız gerekir.

İlişkinizde çok radikal değişiklikler yapmaya çalışmayın, hatta bazen dışardan baktığınızda ilişkinizde hiçbir farklılık bile göremeyebilirsiniz ama en önemlisi sizin onlardan yapamayacakları şeyleri beklemeyi bırakmanız olacaktır. Onları oldukları gibi kabul edin. Hayalinizde kurduğunuz anne-baba rollerine onları uydurmaya çalışmayın.

  • Anne-babanızı olduğu gibi kabul etmeniz onların size yaptıkları aşağılamaları veya hakaretleri kabul etmeniz anlamına gelmiyor. İlişkinizde kabul edilebilir gerekli sınırları koyup bu sınırları korumanız gerekir.

Onları olduğu gibi kabul etmek kendi kişiliğinizi ezdirmek veya onların yapacağı hakaret veya aşağılamaları kabul edeceğiniz anlamına gelmez. Kendi özsaygınızı koruyacağınız sınırları belirleyin ve onları koruyun.

  • Eğer anne-babanız ile zor ve gerçekten problemli bir ilişkiniz varsa onlara karşı saygı ve kabul duygunuzu koruyacağınız bir mesafeyi korumanız gerekir.
    Problemli bir ilişkiyi durmadan çözmeye çalışmak yerine, ilişkide iki tarafında rahat edeceği bir mesafeyi korumak daha iyi olacaktır.

En önemlisi anne-babanıza karşı saygıyı ve sevgiyi kaybetmemektir. Devamlı sık sık görüşüp kavga etmek yerine daha az sıklıkta ve kısa süreli görüşmeler bu saygı ve minnet duygularını korumanıza yardımcı olabilir.

  • Anne babanız ilişkinizi manipüle ediyorsa sizi kullanıyorsa bu oyunun dışına çıkın, buna izin vermeyin.

Anne-babanızın kendilerinin çözmesi gerektiği sorunlar veya olaylarla ilgili sizi manipüle edip kullanmalarına izin vermeyin. Siz çocuksunuz ve onlar büyük bunu unutmayın. Onların anne babasıymış gibi davranmayın.

Anne-babanızla mutlu ve huzurlu bir yaşam dileğimle,

Okan Arslantürk
Mimar, Profesyonel Koç, Aile Danışmanı

Okan Arslantürk

Okan Arslantürk

Yazarın Diğer Yazıları