Sevgiyi hissetmek Sevgiyi hissettirmek

,

Bu Mayıs ayında köşemin konusu “Sevgi”!!!

Sevgiyi hissetmek…

Sevgiyi hissettirmek…

Sevme ve sevgiye karşılık verebilme sahip olduğumuz en önemli yeteneğimizdir aslında. İnsanın sevgiyi alabilme ve dışarı verebilme becerisi yaşam için vazgeçilmezidir de. Sadece bunun farkında olduğumuz zamanları sanki biraz göz ardı ederek hayata devam ediyoruz.

Araştırmacılar, sevgiyi almak ve açıklamak duygusal sağlığımızın bir parçası olduğunu ve aynı zamanda da fiziksel sağlığa kendine has bir etkisi de olduğunu söylemektedirler. Oysa günümüzde pek çok kişi duydukları acı ve korku yüzünden sevgilerini alıp vermekte güçlük çekmektedirler. Yüreklerini başkalarına kapatmış olduklarından, kendilerini boş ve anlamsız hissederler.

Aslında sevgi  hayatımız için çok önemlidir, tıpkı nefes gibi

Doğru nefes alındığında kalp atışları düzene girer dolayısıyla stresle daha kolay başa çıkar, huzurlu ve rahat hissederiz.  Sonuç olarak doğru nefes almak bizim için hayati önemi olan bir durumdur. Tüm ciğerlerinize ve bedeninize yaydığınız hava gibi. Diyaframınızı çalıştırmanız gibi. Güven kası da kullanılma ve egzersiz yapma ihtiyacındadır.  Eğer zedelenirse yavaşlar ve zayıflar.

Kendimize ait olan sevmenin sorumluluklarını üstlenmeli ve verimli bir biçimde kullanmalıyız. İçimizde tuttuğumuz, vermediğimiz ve bize sunulan sevgiye gözlerimizi kapatmamız bizi yaralar.

Birçoğumuz hayatımızın bir bölümünde de olsa sevgiye direndiğimizden kendimizi sorumlu görmeyiz. Etrafta birçok sevgi vardır bununla birlikte yalnızlığın bu sevgiye karşılık vermemekten kaynaklı olduğunu fark etmeyiz bile. Bizden yayılan mesaj şudur. “Başkalarının sevgisi içeri giremez.”  Sevmek ve sevilmek alanlarında sorumluluktan kaçmak için kendimizce manevralar yaparız. Aslında kalbimizin farkına varıp onunla ilgili çalışmamız bizim hayatımızda birçok mutlu kapıyı da açacaktır. Değerli bir an varsa yakaladığımız, buna özen gösterilmesi gerekmektedir. Çünkü gerçekten sevgiye ulaşmak ve ulaştığınızda da bunu hayatınıza alıp, koruyabilmek gerçekten çok değerlidir.

Peki sevgiyi bulduktan sonra ona sahip çıkabilmek için neler yapmaya özen göstermeliyiz?

Her şeyin başı saygı; Her ilişkinin kendine göre bazı kuralları ve sınırları vardır. Bunu kabul etmek ve buna saygı duymak önemlidir. Her iki tarafın da kabul ettiği ve onayladığı kural ve sınırlar ilişkilere nefes aldırır.

Karşılıklı anlayış; İlişkide, her iki taraf da farklı ebeveyn, deneyim ve hayat anlayışlarına sahip olduklarını unutmamak ve buna göre daha anlayışlı olmaya çaba harcamak gereklidir.

Denge ve destek; Her ilişkide bir alma-verme dengesi ile iç düzen sağlanmaktadır. En önemlisi de manevi dengedir. Haz ve tatmin olma duygusunun da dengesi ve eşlerin birbirine desteği ilişkiyi daha da güçlü kılmaktadır.

Birlikte ortak paylaşım; Birlikte anlamlı zaman geçirmek, ortak paydaları bulabilmek ve birlikte gülebilmek, eğlenebilmek, birbirini ağırlayabilmek ilişkiden alınan doyumun temelidir.

Net ve dolaysız olmak; Açık ve net olarak konuşmak. Anlam aramak, çıkarımlar yapmak, imalarda bulunmak yerine karşılıklı ne hissedildiği ve düşünüldüğü açıkça konuşabilmektir.

Cinsellik; Bir ilişkide cinsellik iyiyse, ilişkinin zaman zaman sıkıntıya düşen yanlarının telafisi çok daha kolaydır. Cinsellik, sevilme, onaylanma, yakınlık, sıcaklık gibi kavramlara hizmet eden bir eylemdir.

Ortak karar almak; Ortak kararların alınması, ilişkinin güven ve dayanışma ekseninde yürüdüğünün göstergesidir. Birbirlerinin fikirlerine değer verildiğini hissettirmenin de bir yoludur.

Sözlerin önemi; Ne kadar kızgın olunsa bile sonradan pişman olmamak adına sözlerin dikkat edilerek seçilmesi de çok önemlidir. Ayrılma, terk etme, boşanma gibi kelimelerin de kavga ve tartışmalarda kullanılması, ilişkinin kendi kendini sabote etmesine neden olabilir.

Değişime hazır olmak; Hepimiz zamanla nasıl değişiyorsak aslında ilişkilerin de kendi dinamikleri içinde değişimi normaldir. Bazen bu değişimler kaçınılmazdır. Burada önemli olan sevginin size sunduğu bu değişimi nasıl kabul ettiğinizdir.

Tüm bunların ışığında bu muhteşem bahar ayında, sabah kahvenizi, çayınızı alın ve sevdiğinizi düşünün. Birlikte paylaştıklarınızı, hissettiklerinizi, onun gözlerinde kaybolun ve tüm hissettiklerinizi onunla paylaşın. Paylaşın ki; bu harika duygular yok olmasın, paylaştıkça çoğalsın…

Gerçek sevgiyi hissetmeniz ve hissettirmeniz dileğiyle…

 

Ceyda TEZEL
Aile Danışmanı – Profesyonel Koç