Sınav

,

Merhaba,

Büyük bir sınav maratonu “YGS” daha geride kaldı. Türkiye ‘de  öğrenciler heyecanlı, aileler heyecanlı. Ne güzel. Heyecan güzel eğer doğru yönetilebiliyorsak. O da bir duyum . Bir duygu durumu diğerleri gibi…

Yıllardan beri bu ülkede hep sınava giriyor insanlar. Okul ve eğitim sistemi çoktan seçmeli. Sistem gereği  başarı ve gelecek  onun başarı veya başarısızlıkla ölçülmesine dayalı maalesef.

Bu ülkede yaşıyorsak bunun dışında kalabilmemiz pek mümkün değil elbette. Sisteme uyum sağlamalı çünkü bizi hedeflerimize ve hayallerimize taşıyan bir köprü o sadece. Bu yüzden kendimizi kaygıya ,korkuya ve endişeye sürüklemeye hiç gerek yok. Hepimiz gibi bende geçtim  gençlik yıllarımda o süreçlerden,  neden korktuğumu ve heyecanlandığımı sorgulamadan dışarıdan gelen algıyı hiç filtre etmeden almış olmamdan dolayı  sınavın ilk dakikalarında gelen tuvalet ihtiyacımla kendi potansiyelimin önüne kaygı ve korkumun geçmesine izin vermiştim bile. İşte şimdi bunun için bu çağrım. Heyecanlanmak çok normal hatta faydalı fakat kıvamında olmalı. Bunun için zihninizin gücünü kullanmanızı öneriyorum. Çünkü duygu durumunu dışarıdan aldığımız uyaranlarla yaratırız .

Siz kendi iç sesinizle beraber olun. Önce kendinizi yanınıza alın. Kendi bilgilerinizi  ve kendi farkındalığınızı. Çalışabildiğiniz kadar karşınıza çıkan soruların cevaplarının o cevap anahtarında olduğu bilgisine odaklanın. Bunun için ihtiyacınız berrak bir zihne ve yaratıcılığa ihtiyacınız var. Kaygı ve korku zihninizde ki bilgileri bloke eder . Onların önüne geçer ve sizi kilitler. Çözüm için zihniniz yapamıyorum değil nasıl yapabilirim sorusuna yanıt verir. Unutmayın içinizde bir bilge var. Onunla çalışmaya kendinizi açarsanız onun yardımını alırsınız. Ancak o yardıma siz kendinizin farkında olduğunda ve kontrol sizde olduğunda gelir. Aslında biliyor musunuz ?

Tüm yaşam boyu bu böyledir. Çünkü asıl sınav yaşamda ki sizin onunla kurduğunuz uyumdadır. Varoluşunuza izin verdiğiniz ve kendiniz ol’ma yolunda ilerledikçe size hep bir sınav verir. Zihninizle ve kalbinizle uyumlu olmanız ve kendi otantik durumunuzu ortaya çıkarmak için. İşte bugün eğitimde yapılan bu sınav keyifli yaşam yolculuğunuzda ki duraklardan bir tanesi… Şimdi alın kendinizi yanınıza korkusuzca, cesaretle yürüyün. Kendiniz olun, kendinize güvenin yeter.

Sevgilerimle,

Öznur Yılmaz Berk
Koç & Eğitmen Yazar

yaşamterzisi
www.narkendinol.com
www.oznuryilmazberk.com