Omega-3 Takviyesi

,

Yeni yıla girerken hepimiz bu sene gerçekleştirmeyi hayal etiğimiz hedefler koyduk, listeler hazırladık. Araştırmalara göre hedefleri kağıda dökmek, gerçekleştirme azmimizi artırıyormuş. 2019’dan hepimizin dileklerini yerine getirmesini, herkese sağlıklı, mutlu, umutlu, başarılı bir yıl vermesini diliyorum. Bu yıl bizim yılımız olsun!

2019’un ilk yazısını bu dönem aldığım “Kanser ve Beslenme” dersinde yaptığımız makale araştırma sonuçlarını sizlerle paylaşarak tamamlamak istedim.

Araştırma makalemiz Clinical Nutrition ESPEN’ de yayımlanan; Kanser hastalarının kontrolsüz kilo kaybının Omega-3 Yağ asitleriyle desteklenmesi sonucu düzene girebilmesi hakkında,

  • Kanser kaşeksi (beslenme işlevlerinin tümüyle bozulmasıyla oluşan ileri derecedeki zayıflık), ilerleyici bir kas kaybıyla karakterize olup, fonksiyonel bozulma ve daha kısa yaşam ile sonuçlanır. Bu nedenle, omega-3’ün anti-kaşektik tedavisindeki rolü incelenmiştir.
  • Makalemizde, n-3 PUFA’ların (çoklu doymamış yağ asitleri) kanser kaşeksisinde beslenme özellikleri ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisini değerlendirmek için 2000 ve 2015 yılları arasında yayınlanmış klinik çalışmalar derlenmiştir.
  • Kanser kaşeksi hastalarında yapılan çalışmada 4g ve 2g olmak üzere iki farklı Omega-3 desteği dozajı belirlendi ve 5 hafta boyunca günde 2 kez hastalara verildi.
  • 5 hafta sonunda 4 g Omega-3 desteğinin kilo veya iştah artışında bir etkisi gözlemlenmezken 2 g Omega-3 desteği Gastrointestinal(mide-bağırsak) kanserli hastaların ağırlığını önemli ölçüde artırdı, akciğer kanseri olan hastalarda ise bir yanıt göstermedi.

Peki bu bahsettiğimiz omega-3’ün doğal kaynakları neler?

  • Ceviz,
  • Balık
  • Keten tohumu ve yağı,
  • Yeşil yapraklı sebzeler

Sonuç olarak alınacak desteklerin, dozaj ve kanser tipine göre değişiklik gösterdiği, her bilginin her durum için geçerli olmadığına varıp, Hipokrat’ın “Besinler ilacınız, ilacınız besininiz olsun” sözüyle hepinize iyi yıllar diliyorum.

Su Tezel

Su Tezel

Su Tezel

Yazarın Diğer Yazıları