Neden Kilo Veremiyoruz?

,

Kilo alımını tetikleyen birçok sebep vardır, peki ya farkında olmadığımız bir hormon dengesizliği bu kilo artışının sebebi olabilir mi? Kilo artışı gibi durumlarda bazen çabalasak da, günler geçerken tartıda artan sayılar görmek, hem moral bozukluğuna neden olurken hem de vücudumuzu tanımadığımızdan sağlık problemlerini de yanında getiriyor. Sebepleri tespit edildiğinde, basit bir uygulama, kilo kaybındaki direnci kırmamıza yardımcı olabiliyor. Belki de hepimizin gün içinde yaşadığı küçük bir stresle dahi uyarılabilen bu hormonal bozukluklar kendimize daha özenli davranmamızın sinyallerini veriyor.

Kilo artışını etkileyebilecek hormonlar

 1- Kortizol

Kortizol normal şartlarda vücudumuzdan stres anında böbreküstü bezlerinden salgılanan bir hormondur. Kan şekerinin yükselmesine neden olur. Normal koşullarda salgılanması, vücudun korunması adına iyi bir durum olsa da bu hormonun kronik olarak salınmaya başlanmasıyla; kanın glikoz düzeyinin artması pankreas bezinden fazla miktarda “însulin” hormonu salgılanmasına neden olur. İnsulin, glikozun yağ hücrelerine girişini kolaylaştırır. Yağ hücrelerine giren glikoz yağ yapımında kullanılır. Kortizol salgılanmasının arttığı bazı durumlarda yağların erimesi değil, tam tersi bir yağlanma görülebilir. Bu durum kilo problemi ile beraber birçok hastalıkları da beraberinde getirmektedir.

Günümüzde birçok kişi strese maruz kalıyor. Bu durum da vücudun kendini koruma mekanizmasını devreye sokarak yağlanma ve kilo problemlerini meydana getirebilmektedir. Yapılan araştırmalar özellikle kortizol hormonunun kilo kaybında direnç ve beraberinde kilo alımını tetikleyebildiğini söylüyor.

Bu hormonu temelde arttıran faktörlerin başında stres gelmekle beraber kalitesiz bir uyku da hormon artışını tetikleyebilmektedir. Bu yüzden stres faktörlerimizi minimumda tutmakla beraber uyku kalitemizi de arttırmak kilo yönetiminde yardımcı olabilir.

2- Tiroit Hormonu

Tiroit aslında metabolizmamızın(yapım+yıkım) hızını ayarlayan mekanizmalardan biridir. Tiroit hastalarında kilo almada veya kilo vermede bozukluklar görülür.

Tiroidin fazla miktarda hormon üretmesine ve salgılamasına “Hipertiroid” denir. Hipertiroidi olan hastalarda; çok fazla yemek yedikleri ve iştahlarının çok açık olmasına rağmen kilo verdikleri gözlemlenir. Kişinin özellikle istirahatte artış gösteren nabız sayısının 100 ve üzerine çıkması, terleme, ellerde titreme, uyku ve adet düzensizlikleri hipertiroidi belirtileridir.

Tiroit bezinin yeterli hormon üretmemesine “Hipotiroid” adı verilir. Hipotiroidi olan hastalar; diyet ve egzersizlerle de yeterli kilo veremezler. Hipotiroidinin belirtileri; halsizlik, yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü, çabuk üşüme ve soğuğa tahammülsüzlüktür.

Düzenli aralıklarla tiroit hormonlarımıza baktırmamız bu tür sonuçların önüne geçmemize yardımcı olur. Önemli olan doktor yardımı ile doğru tedavinin uygulanmış olmasıdır. Doğru ilaç dozajı, metabolizma hızını normal aralıklara çekerek doğru diyet yardımıyla kilo vermemizde olumlu sonuçlar doğuracaktır.

3- Östrojen-Testosteron

Kadınlarda östrojen hormonu değişiklikleri kilo değişimini de etkileyebiliyor. Yapılan araştırmalar östrojen seviyesinin düşüşüyle beraber kadınların kilo artışına daha meyilli olduğunu söylüyor. Bunu en basit menopoz döneminde fark edebiliriz; bu dönemde kadınlarda östrojen seviyesindeki azalma, beraberinde kilo kontrolünde de zorluk yaşanmasına sebep olabiliyor. 2014 yılı BioMed Research International’da yayınlanan bir çalışmaya göre de özellikle menopoz döneminde östrojen hormonu eksikliğinin kilo artışını tetikleyebileceği söylenmektedir. Bu dönem soya, kurubaklagiller, keten tohumu, soğan sarımsak grupları gibi fitoöstrojen gıdalarla beslenmek, östrojen hormonuna doğal yollu destek yapmamızda yardımcı olacaktır.

Diğer bir yandan erkeklerde de testosteron hormonu kilo yönetimini kontrol eden hormonlar arasında yer almaktadır. Current Opinion in Endocrinology, Diabetes and Obesity’de yapılan bir başka çalışma da testosteron seviyesi düşük olan erkeklerin kilo almaya daha meyilli olduğunu göstermektedir. Belirli dönemlerde bu hormon değerlerine de baktırmamız, kilo yönetiminde sorunları tespit edebilmemiz açısından yararlı olacaktır.

Hormonlarla ilgili bir sorun, hangi diyeti yaptığımızın, hangi egzersizi uyguladığımızın ve bu konudaki çabalarımızın önüne geçebiliyor. Doktorumuzun yapacağı düzenli hormon testleriyle değerlerimizi kontrol altına alıp, diyetisyen yardımıyla doğru diyeti uygulayarak sağlığımızdan ödün vermeden ideal kilomuza kavuşabiliriz.

Su Tezel

Su Tezel

Su Tezel

Yazarın Diğer Yazıları