Doğal şeker: Hurma

,

Şekersiz beslenme yavaş yavaş çoğumuzu hayatında yerini almaya başladı. Bu durum uygulanabilirliği kişiden kişiye değişiklik göstermekle beraber hepimizin denemeye değer bulduğu bir farkındalık.

Rafine şekeri mümkün olduğunca azaltmak ve tüketmemek gerektiğini biliyoruz ama şekerden vazgeçemiyoruz. Eğer vazgeçmek istediğimiz alışkanlığımızın yerine koyacağımız şeye doğru karar verebilirsek işimiz çok daha kolaylaşır ve kalıcı alışkanlıklar edinebiliriz. Şekeri azaltmak ve bırakmak isteyen genellikle yerini kuru, taze meyvelerle, tarçınla doldurmalılar ve bunlarla oldukça farklı tarifler hazırlayarak aslında rafine şekersiz kurabiyelerin, keklerin de çok rahat tüketilebileceğini ve tatlı isteğini bastırabileceğini görebilirler.

Şeker yerine son zamanlarda en çok kullanılan kuru meyvelerden biri de hurma. Hurmayı çok farklı şekillerde tariflere ekleyebiliriz. Sıcak suda bekletip, kabuklarını soyup, çekirdeğini çıkardıktan sonra blenderdan geçirip bir hurma şurubu elde edebiliriz. Bu hurma şurubunu tatlı tat istediğimiz bütün tariflerde kullanabiliriz.

Hurma lif içeriği yüksek besinlerden biridir, yani bağırsak sağlığı için de destekleyicidir. Potasyum, magnezyum, bakır, manganez gibi mineralleri ve B6 vitamini içerir. Ayrıca antioksidan açıdan da kuvvetlidirler. Antioksidanlar, hücrelerinizi vücudumuzda zararlı reaksiyonlara neden olabilecek serbest radikallerle savaşarak bizi korurlar. İncir ve kuru erik gibi benzer meyve türlerine kıyasla, hurmalar yüksek antioksidan kapasitesine içeriğe sahiptir.

Hurma tüketimi ​​beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Yapılan çalışmalar, beyindeki interlökin 6 gibi inflamasyon belirteçlerin azaltılmasında yardımcı olacağını göstermektedir. Yüksek IL-6 düzeyleri Alzheimer gibi daha yüksek nörodejeneratif hastalık riski ile ilişkilidir. Bu konuda daha net konuşabilmek için elbette daha çok insan üzerinde yapılan çalışmaya ihtiyaç duyuluyor.

Şeker tüketimini azaltmak için iyi bir alternatif olan hurmayı kullanabileceğimiz ve benimde çok sevdiğim bir tarifi sizlerle paylaşmak isterim:

UNSUZ ŞEKERSİZ BROWNİ

9 dilim – her bir dilim 150 kalori

2 yumurta

6-7 Kudüs hurması

1-2 kaşık süt

1 yemek kaşığı tepeleme kakao

1 çay bardağı keçiboynuzu unu

1 paket kabartma tozu, 1 paket vanilya, 1 çimdik tuz

1/2 çay bardağı hindistancevizi yağı + zeytinyağı

4 – 5 ceviz

Hurmalar sıcak suda bekletilir, kabuğu soyulup çekirdekleri çıkarıldıktan sonra blender’dan geçirilir ve hurma püresi elde edilir. Köpük haline getirilen yumurtalar ile karıştırılır. Diğer malzemeler de eklendikten sonra 170 derecede önceden ısıtılmış fırında pişirilir.

Afiyet olsun, sağlıklı günler…

Su Tezel

Su Tezel

Su Tezel

Yazarın Diğer Yazıları