Jüpiter YAY Burcuna Geçiyor

,

Jüpiter Yay Burcuna geçiyor, muhakkak hepiniz duymuşsunuzdur. Bu göstergeyi sadece Yay Burcu özelinde incelemek yanıltıcı olacağından, Neptün ile yıl boyu tekrarlayacağı açı bakımından ele almayı uygun görüyorum. Bu şekilde incelendiğinde Ay’ın döngüsel hareketiyle, bir ay içinde defalarca tetiklenecek önemli bir enerjiyi de inceleme fırsatı bulmuş olacağız. Balık Burcu’nun klasik ve modern iki yöneticisi kare açı ile birbirlerini görecekler, üstelik ikisi de yönettiği burçlarda çok güçlüler. Balık Burcu, aşkınlık, dini, mistik deneyimler, gündelik hayatın ve materyal dünyanın gerçeklerinden kaçma, başkalarının acılarına duyarlılık, bağımlılıklar, kurban olma, feda etme, merhamet konularıyla ilgilidir (detaylı bilgi edinmek için Balık Burcu ve psikolojik fonksiyonu hakkında okumanızı tavsiye ederim) ve bu dünyada deneyimlenebilecek en aşkın ruhsal hali gösterir. Bu iki yönetici gezegeninin kare açı ile birbirlerini görecek olmaları, 3 kez tam açılı olacak şekilde, bu yılın balıksal temalarla ilgili gerilimli bir yıl olacağının en bariz göstergesidir. Haritanızdaki Balık Burcu deneyimine bağlı olarak karşılayacağınız mistik bir zaman dilimi bizleri bekliyor. Burada eklenmesi gereken bir diğer konu da geçtiğimiz dönemde, Jüpiter Akrep Burcu’ndayken bu deneyimi yumuşak ve şifalandırıcı olarak deneyimlemiştik bu yüzden hepimiz bu enerjiye bir ölçüde aşinayız haritalarımızdaki açılardan bağımsız olarak.

Yay Burcu Jüpiter’in kendi yeridir, orda en güçlü iyimserlik, büyüme, özgürlük, bilgiçlik potansiyelindedir. Davranışlarda hafiflik ve aldırmazlık, düşüncelerde felsefi bir derinlik ve ben bilirimcilik vardır. Her iki burç da aşkınlık ister ve bilgi ile bütünleşme, büyüme ve yükselme ideali vardır. Kare açının vereceği aşırılık ve illüzyon da hesaba katıldığında, kişisel haritadaki ilgili alanlarda gerçeklerden sapma ve kendi kendini kandırma deneyimlenme riskinin olacağını söylememiz gerekir.

Biraz da değişken nitelikten bahsedelim bu noktada, her iki gezegen de değişken burçlarda zira. Değişken nitelik bir elementin başka bir elemente dönüşmeye hazırlandığı bozunma evresini gösterir; element ortaya çıkmış, yükselip doruğa ulaşmış artık bırakıp dönüşme evresine gelmiştir. Başka bir deneyimin ortaya çıkabilmesi için çözünme ve bozulma gereklidir. Psikolojik olarak da korunaklı bir bozunma sürecinden geçiyoruz çünkü Jüpiter ve Neptün ilahi sevgiyi almakla ilgili iki gösterge, biri bizi sevgi, şevk ve sevinçle doldururken diğeri aşkınlık, mistik haller ve zihinsel olarak odaklanamama ile gelen yükselme ve huşu hissi veriyor. Bu ikisinin kare açıyla transitte oluşu başımıza gelen her ne olursa olsun onu rahatlıkla ve istekle kabul edeceğimizi, heyecanlanabileceğimizi, yanlış yorumlayıp akışa kolaylıkla girebileceğimizi ve hayrına inanabileceğimizi, teslim olmaya istekli olabileceğimizi gösterir. Öte yandan kaçırma, yakalayamama, başarısız olmaktan korkma şeklinde de mistik korku deneyimlenebilir.

İnsanların gündelik yaşantılarına yansıyışı aşırı iyimserlik, spiritüel gurur, gerçek dışı idealler ve hayaller, gerçek hayatın zorluklarına katlanamama, vazgeçiş, yaşanan hayatın idealize edilmiş olanla hiç alakası olmadığını zaman zaman fark edip hezeyanlara düşme, sürekli uzak seyahatlere çıkma isteği, düzeni bozma başka aşkın modele geçme yanılgısı, madde bağımlılığı, kaçış için geliştirilmiş tekniklere zarar verici düzeyde sapma (aşırı ibadet, aşırı spor, intihar, okuma, gezme, yeme, alkol, sigara kullanma… ) ve dengelenmesi gereken duygusal yükselişler şeklinde olabilir. Bu süreçte dengeli, mantıklı, sayılı, hesaplı, akli yeme içme, çalışma, eğlenme ve spor rutinleri geliştirmek topraklanmaya en yararlı yöntem olacaktır.

Peki hiç mi iyi tarafı yok? Böylesi zorlukların daima müthiş fırsatlar barındırdığını söyleyebiliriz. Aşkınlık deneyimini sevgiyle yakalama şansı var. Maddi dünyanın kısıtlamalarını terk etmeksizin, onunla barış yaparak ve kabul vererek bir üst seviyeye çıkma, artık kavga etmeme, başkalarına gönüllülükle hizmet etme, sadece varlığı sürdürerek zararsızca yaşama sanatını öğrenme şansı var. Önemli spiritüel öğretmenlerin, ruhsal liderlerin haritalarında bu açı kalıbı görülür zira.

Jüpiter’in giriş anı haritasını da inceleyelim,

Yükselen 0 derece koç, Ay boşlukta gibi görünüyor, ama değil Jüpiter’in kavuşum orbunda. Ay fazı yeniay, ama Ay yanık değil. Aynı anda bitiş ve yeni başlama gösteriyor. ASC yöneticisi 12. evde. Bir süreç bitmiş gibi ama yeni başlama da umut ve şevk de orda. Ay düğümleri Yengeç-Oğlak aksına geçmiş, eski yüksek değer kalıplarını bırakıp öze köklere yönelme var. ‘Gerçekten değerli olan ne?’ sorusunu sormamızı ister gibi. 12. Ev gizli düşmanlara atfedilir. Aslında bizim bilinç dışımızı, bütünleşilmesi gereken alanı gösterir. Gizli düşman kim? O karşımıza herhangi bir zamanda çıkan aslında bizden olan, ama tanımadığımız gölgemizdir. Karşımıza eşimiz, iş ve parasal ortaklıklar yaptığımız kadınlar, bilgili önemli insanlar, annemiz, babamız, mistik öğretmenler, seksi genç kadınlar ve erkekler, öz değerimizi, maddi varlıklarımızı ve öz saygımızı yerle bir edebilecek ruh eşleri gibi çıkabilirler. Bu süreçte bizi destekleyecek olanlar ise ilişkide olduğumuz genç anlayışlı, akıllı, bilgili insanlar ve güçlü otoriter yaşlı kişiler olacaktır.

Bu an haritasına ve yıl içindeki açılara bakarak söyleyebileceklerimiz kuşkusuz çok daha fazla olabilir ama konuyu toparlamak gerekirse, Neptün ve Jüpiter’in gerilimli kontağının etkisiyle farkına varmadan çok yüksek farkındalık geliştirebileceğimiz bir yıla giriyoruz, bu süreç dilerim hepimizin en yüksek hayrına olsun, hep birlikte yükselelim insanlık ailesi olarak…

Ülgen KARAARSLAN
Astroloji Danışmanı
DİP ASA, MAPAI, ISAR CAP

www.instagram.com/uraniamercury/

Ülgen Cura Karaarslan

Ülgen Cura Karaarslan

Yazarın Diğer Yazıları