Bakla

,

Ben bi falcıyım abilerim ablalarım. Bir fincan kaavede neler gürürüm neler. Alıp okurum aklıma eseni, insanın eer aalini. Bildiğimden değil, karşımdaki bulur kendini süülediklerimde, bileceğime o kadar iinanır ki fark etmez kendini çüzdüğünü. O yüzden kötü şeyler süülemem kimseye. Eele de biçare ev kadınlarına. Kocalarının verdiği üç kuruş mutfak parasından artırdıklarını koyunlarında saklarlar benim için beya. Kötü bişey süülenir mi iç velinimete. Yalnız da gelmezler üstelik. Korkarlar, ya kocasının dostu varsa,ya kızının kısmeti bağlıysa. Alimallah şuracıkta şak diye bayılsalar kim kaldıracak yerden dimi.

-Atice’nin eniştesini bilmiş…
-Bakar bakmaz şıp diye bildi yeminlen…
-Aklından geçeni okuyo vallahi komşum…

Namım bütün şehre yayılmıştır. Eerkes beni tanır ama kimse kimseye tanıdığını belli etmez. Utandığından mı,bildiğini kendine mi saklar urasını bilmem.
Eer insanın bir sırrı vardır bende. Kendiden kaçırdığı korkuları,umutları emanettir bana.Öyle acırım ki insancıklara, gülemem. O yüzden kötü şeyler süüleyemem, eser de ağzımdan çıkıverirse kısmet artık, dedim ya ben falcıyım,ne dersem uyar. Kimse alınmaz bana. Bazen “Aman boş ver,atıyor işte çingene “diyen akıllılar da çıkar ama içinden “Acaba” diye düşünmeden edemez ,bilirim.Gücenmem.Sonuçta umuttur aradıkları ,aşktır,mucizedir. Verdikleri para gözlerine çok gürünmez. Umudun, aşkın, mucizenin fiyatı kaç para bilir misin dışarda sen? Umutsuz değilsen, bir mucizeye ihtiyacın yoksa bilmezsin. Korkmuyorsan, çaresiz değilsen anlamazsın. Been bir falcıyım anlarım beya, o yüzden de ep yalan süülerim.

-Üç vakte kadar…derim, beklerler.
-Kuş var ,ağzında bir zarf… derim umutlanırlar.
-Aayırlı bir kısmet bu, develere bak, derim
-Aaaa! Evet, derler, içleri ısınır.

Ne diyeyim, ülümlü dünya, bir gün gelecek sen de ben de evladın da ülecek, şu koca dünya içinde ne varsa epsi yıkılacak mı diyeyim. Elimize ne geçecek? İİÇ. O yüzden demem üüle, severim ben insancıkları beya üzemem. Arada bir güzlerinden yüreciğinin yoksulluğu gürünenler de çıkar. O zaman düşünürüm ne desam şimdi buna, ne desam da içindeki o şeyi ona göstersem. Bilse ne dertçiği olduğun ama yapamam beya anlamaz ki. Amaan boş ver bir çingenenin süzüne kim bakar der geçerim. Dedim ya ben insancıkları severim.At bi beşlik bakayım falına, derim. Beş paraya umut satarım.

Ülker HALİMOĞLU

Ülker Halimoğlu

Ülker Halimoğlu

Yazarın Diğer Yazıları