Üniversiteye Yeni Başlayan Her Öğrencinin Bilmesi Gerekenler

,

Üniversiteye Yeni Başlayan Her Öğrencinin Bilmesi Gerekenler[1]

Çeviren[2]: Mehmet Murat

 

Yıllarca birinci sınıftaki öğrencilere ders veren bir üniversite hocası (profesör) olarak, bu yazımda, size faydalı olabilecek pratik bilgiler vereceğim.

1) Ders özeti’nin[3] ne olduğu, amacı ve bundan en iyi şekilde nasıl yaralanacağınız hakkında bilgi edinin. Ders özeti başarı için bir pusula gibi, genellikle ihtiyaç duyduğunuz tüm cevapları içerir. Sorduğun bir soruya karşılık, hocanın e-mailinde “bu, ders özetinde vardı zaten” şeklinde bir cevap vermesini istemezsin, değil mi?

2) Randevularınızı, bir buluşmanızı/toplantınızı, ödev v.s. için belirlenen son teslim tarihlerini, sınav tarihlerini ve diğer yapmanız gerekenleri kolayca takip etmek için neye ihtiyacın olduğuna karar ver ve yap. Pazartesi günü, bir dersin sınav tarihinin Salı, yani yarın olduğunu öğrenen öğrencilerden olmak istemezsin, değil mi?

3) E-maillerle ilgili küçük bir tavsiye. Sadece okulun size verdiği e-mail adresini kullanın. Şakacı, muzip veya sevimli de olsa “orijinal” isimler (çikolata69, çileklikek v.b.) taşıyan bir e-mail mesajının, doğrudan hocanın e-mailinde “spam” kutusuna düşeceğini unutmayın. Dediğim gibi en iyisi, hocanın kolayca fark edeceği okulun verdiği mail adresini kullanmak. Okul, artık bundan sonraki 4-5 yıl için sizin “yeni işiniz”; yani artık profesyonel ve medeni bir yetişkinsiniz. E-mail mesajlarına bir selamlama cümlesiyle başlayın, ama bu “Hey, Profesör” gibi bir şey olmasın tabi 🙂 Eğer hocanız kadın ise cinsiyetçi bir ifade (mesela Mrs.Blank[4] gibi) kullanmayın; en iyisi ünvanını kullanın, Dr veya Prof., gibi. Eğer izin veriyorsa ismini/ilk adını da kullanabilirsiniz. E-mail’le sınav sonucunu, yani notunuzu istemeyin. Ve sakın e-maille sınav notunuz hakkında hocayla tartışmayın, randevu alıp görüşmek varken. Okul duyurularını kaçırmamak için, e-mailinizi sık sık kontrol etmeyi unutmayın veya mobil cihazlardan takip ediyorsanız, “bildirimleri haber verme” özelliğinin açık olduğundan emin olun.

4) Herhangi gecikme ve aksilik ihtimalini düşünerek, ders için zorunlu kitapları bir an önce temin edin. Eğer imkanınız varsa, tavsiye edilen diğer kitapları da alın. Hocaya bir e-mail atıp, “bunlar gerçekten gerekli mi?” diye sormayın, bu tuhaf karşılanır tabi 🙂

5) Bazı büro malzemeleri edinmenizde fayda var: Ataç, zımba, gömlek dosya … v.b. Hocanızın masasında dağılıp karışacak bir ödev vermek istemezsiniz, değil mi?

6) Hasta olmadığınız sürece, ders kaçırmayın. Başarının en önemli belirleyicisi, derse katılmak, özellikle üniversitede. Hoca sınıfta derse aktif katılımınız bekliyorsa, tartışmalara katılmaktan çekinmeyin. Bu, öğrenme süreciniz çok zenginleştirir. Derse katılmak sosyalleşmek ve yeni arkadaşlar edinmek için de iyi bir yol, unutmayın.

7) Okula başlar başlamaz, okulunuzun internet sayfasında dolaşın, ne var ne yok öğrenin. Katılabileceğiniz ne kadar öğrenci organizasyonları varsa hepsini keşfedin. Geç kalmayın, bu tür organizasyonların fuarlar genellikle sömestr başlarında olur. İyi bir sosyalleşme ortamı. Ayrıca, bazen hediyeler de verirler ki, yararlı veya oldukça hoş bir anı olabilir.

8) Yine okul internet adresinden, okulun öğrencilerine sağladığı kaynakları keşfet. Örneğin, danışmanlık hizmeti, sağlık hizmeti ve daha bir çok destek hizmetleri olabilir. Bunları önceden biliyor olmak ihtiyaç anında çok faydalı olacaktır.

9) Okulun yeni öğrenciler için düzenleyeceği sosyal etkinliklere mutlaka katılın. Düşünün, herkes aynı gemide olma duygusu içinde ve bu yeni arkadaşlıklar için harika bir ortam.

10) Yurtta ve öğrenci evindeyseniz, oda arkadaşınız yakın arkadaşını olabilir. Ama olmasa da sorun değil. İlk zamanlar için bir çok ortamlarda size eşlik edecek biridir neticede ve bu, ilk zamanlar için iyi bir başlangıç olabilir.

11) Genç bir kadınsanız, cinsel taciz ihtimaline karşı uyanık olun. Bunu söylemek üzücü ama, istatistiklere ve araştırmalara göre, genç kadınlara yönelik tacizlerin büyük bir kısmı genelde ilk sömestr içinde oluyor maalesef.

12) Öğretim üyelerinin ofis saatlerine dikkat edin. Öğretim üyeliği, ders vermekten çok daha fazla şeyler gerektirir. Araştırmak, yazmak, konferanslar vermek v.s. Onların meşgul olduklarını unutmayın. Ofis saatleri bu yüzden önemli, bu saatler dışında görüşmeniz zor olabilir. Gerektiğinde önceden randevu isteyebilirsiniz tabi.

13) Hocalarınızla medeni dostane ilişkiler önemli. Bu paha biçilmez bir bağlantı sizin için. Öğrenci olarak sizi tanıması, ileride bir referans mektubu yazmasına yardım eder sözgelimi. Veya ileride sizin tez danışmanınız olacaktır. Ayrıca, sözgelimi bir hoca olarak ben, öğrencilerimin ve mezunların düğün v.s. davetlerine severek katıldım, Benim için bir hazine değerinde anılar.

14) Teknolojiyle ilişkinizi iyi ayarlayın. Yararlanın, ancak sizi yüz yüze arkadaşlık ve sosyal ortamlardan koparmasına izin vermeyin. Yemek odasına veya yemekhaneye cep telefonuyla gitmeyin mesela.

15) Hocanızın ders ortamında teknoloji kullanımına ilişkin yaklaşımını bilin ve ona uyun. Derse bir dizüstü bilgisayarla veya herhangi bir mobil cihazla gelmeniz ve gelmemeniz istenebilir.

16) Hoca bir ödev vermiş ve bunu ders saatinde sunmanızı istemişse, sakın o dersi kaçırmayın. Hoca izin vermediği süre, ödevi derste vermek yerine e-mail v.s. ile vermeyi denemeyin. Kabul edilmeyebileceğini unutmayın.

17) Okul veya derslerle ilgili bir sorununuz olduğunun ilk işaretini alır almaz, yardım isteyin. Unutmayın, yardıma ihtiyacınız olduğunu kavramak, iyi bir başlangıçtır. Çözüm için çok sayıda kaynak olabileceğini unutmayın.

18) Öğrenmek, daha doğrusu öğrenmeyi öğrenmek, özellikle üniversite yıllarında son derece önemli. Şimdiye kadar ki öğrendiklerinizi unutmanız veya iyice sindirerek öğrenmemiş olmanız, üniversiteyi kazandığınıza göre, artık önemli olmayabilir. Ama dikkat edin, bundan sonraki öğreneceklerinizi, sadece anlamak değil, iyice sindirmeniz gerekecek. Bunlar, artık sizin mesleğiniz ve profesyonel hayatınızda kullanacağınız, olmazsa olmaz temel donanımınız. O halde, öğrenme teknikleri konusunda uzmanlaşın. Gerekirse destek ve yardım alın, arkadaşlarınızla bu konularda konuşun, yardımlaşın. Belki şimdiye kadar kullanmadığınız ve tam da size uygun teknikler vardır. İmkanınız varsa bir öğrenci koçundan hizmet alın. Bu konuda emek, zaman ve hatta para harcamaya değer, araştırın. (Çevirenin notu)

19) Odanıza kapanmayın. İçinizden gelen Netflix’e saatlerce takılma, sosyal medyada amaçsız dolaşma v.b. duygularınıza direnin. Unutmayın ki üniversite hayatınız boyunca yaşayacağınız en iyi anlar ve biriktireceğiniz en iyi anılar işte bu zamanda katılacağınız arkadaş ortamı veya etkinliklerde. Düzenli beslenin, iyi dinlenin, hareket edin ve iyi zaman geçirmeye bakın. Bunlar çok özel ve değerli zamanlar, emin olun J

Hepinize mutlu bir öğrenim hayatı ve ömür boyu başarılar dilerim (çevirenin notu).

Mehmet Murat

 


[1] Dr. Deborah J. Cohan, The Tune Up That Every First Year College Student Needs, 16.07.2017, https://www.psychologytoday.com/blog/social-lights/201707/the-tune-every-first-year-college-student-needs,

[2] Bu, özet ve anlama sadık kalmakla birlikte, serbest çeviri. Bir öğrenci koçu olarak, bazı yerlerde de küçük eklemeler yapmayı uygun buldum ve bunu belirttim. Umarım yararlı olur.

[3] Bu kelimenin İngilizcesi “syllabus”, bir akademik dersin kapsadığı konuların kısa tanımları, dersin özelliği v.b. bilgileri içeren öğrencilere yönelik tanıtıcı özet anlamına geliyor.

[4] Tabi, bu İngilizce bir yazı için geçerli ve bu da İngilizce bir yazının çevirisi J Malum, İngilizcede evli kadınlar Mrs., bekar kadın içinse Miss kullanır-dı. Türkçe’de böyle ayrımlar yok şükür, ama ola ki bir İngilizce mesaj yazıyorsunuz. İngilizcede artık bunlar çok önemseniyor, unutmayın (Çeviren)