Yaz Tatili

,

Okulların kapanması ile birlikte, aileler için yabancı dil başta olmak üzere tatili verimli kılabilme amaçlı arayışlar sezonu açılıyor! Dolayısıyla, öğrenci koçu olarak en çok karşılaştığımız sorulardan biri tatilin nasıl değerlendirilmesi gerektiği oluyor.

Ailelerin yaz tatili için ayırabileceği bütçeye göre yurt içi ve/veya yurtdışı tercihi yapılabilir. Önemli olan uzun tatil günlerinin programlanarak hem dinlendirici hem de geliştirici olarak değerlendirilebilmesidir.

Yurt dışı yaz okulları öğrencilerin dil becerilerine katkı sağlamasının yanı sıra kültürü tanımaları açısından da önemlidir. Aileler için firma seçimi en zor karar verilen noktadır zira piyasada bu işi yapan firma sayısı çok fazla. Kadrosunun gençler ile iyi iletişim kurabilen kişilerden oluşması, program çeşitliliği, grup liderlerinin seçimi, ulaşım ve konaklama için seçilen markalar ve referansları firma seçilirken göz önüne alınması gereken kriterlerden bazılarıdır. Aileler tarafından, çocukların yalnız olması ve yaşlarının on sekizin altında olması nedeniyle bireysel değil ama toplu katılımlı planlar tercih ediliyor. Yurt dışında yaz okulu düzenleyen Cambridge, Oxford, Essex gibi üniversitelerin yaz okulu programları, yaş grupları, süreleri, konaklama yerleri ve ücretleri birbirinden farklı oluyor. Dolayısıyla aile tarafından seçilen firmaların rehber görevlendirme, çözüm ortakları, sürecin takibi konusunda tecrübeli olması tercih edilme sebebi olabiliyor.

Referans konusu ise yurt dışı yaz okullarında göreceli olabiliyor. Kurum ya da kişisel tavsiyeler ile hizmet satın aldığınız firmada, istenmeyen olumsuzlukların yaşanması durumunda, tavsiye edenin sorumluluğu olamayacağı için kurumdan memnun kalanların bile tavsiye vermekte çekinceleri olabilir. Son seçim bütünüyle aileye aittir. Ailelerin bütün sorumluluğun firmaya ait olduğu bilinciyle sözleşmeleri imzalaması gerekmektedir.

Benim değinmek istediğim konu ise bu tür gezilerin gençler üzerindeki etkisi. Ülkemizde İngilizce öğrenmek başlı başına bir sorun olabiliyor. Üç dört haftalık bir yaz okulu elbette dil öğretemez ama pekâlâ öğrenilen bilgileri pekiştirebilir. Dünyanın başka bir yerinde kendi yaşıtları ile birlikte olabilmenin, farklı kültürleri tanımak açısından en az yabancı dil öğrenmek kadar geliştirici bir deneyim olduğu aşikârdır.

Yurt içi olanaklarına gelince, ülkemizde de özellikle büyük üniversitelerin mezunlar dernekleri tarafından hazırlanan yaz okulu programları değerlendirmeye alınabilir. ODTÜ ve Hacettepe Üniversitesi Eğitim fakülteleri hocalarının desteğiyle hazırlanan, çeşitli üniversitelere ait çocuk yaz okulları var. Genellikle, bütün yazı kapsayacak şekilde üçer haftalık dört dönem halinde düzenleniyorlar. Yüzme, tenis, eskrim, futbol, basketbol, voleybol, İngilizce, jimnastik, satranç, masa tenisi dans, paten, drama, sanat, sinema, kitap okuma, badminton, takım oyunları, karınca çiftliği kurma, satranç, yemek ve pasta atölyeleri gibi birbirinden farklı aktivitelerle tatili değerlendirme olanağı sağlanıyor.

Dijital dönüşümün şekillendirdiği gelecekte başarılı olabilmeleri için gerekli olan düşünce yapısını ve yetkinliklerini kazandıracak; robot ve kodlama atölyesi, tasarım odaklı düşünme, üç boyutlu yazıcılar, büyük problem çözme teknikleri, dijital düşünme çalışmaları da yapılabiliyor.

Bir başka alternatif ise gençlerimizin doğa ile bağlarını yeniden keşfedebilecekleri AKUT tarafından düzenlenen doğa yaşamı konulu, doğada yön bulma, kampçılık eğitimi de olabilir.

​Uzay kampları ise başka bir seçenek, İzmir uzay kampı yedi- on beş yaş aralığına hitap ederken Hacettepe Üniversitesi Mars Kampı daha geniş bir kitleye hitap edebiliyor. Mars’taki olağanüstü koşullar üzerinden öğrencilerin problem çözme, sürdürülebilir modeller kurma, disiplinlerarası düşünme gibi beceriler kazanmalarını sağlama amacı taşır. Uzayda yiyecek üretimi ve topraksız tarım gibi çocukların ilgisini çekebilecek çeşitli etkinlikleri vardır.

​Bilim insanların yaklaşımlarını ve yöntemlerini kullanarak bilimsel malzemelerin tasarımı ve üretiminin yapılacağı Uygulamalı Bilim Tarihi atölye çalışmaları da gençlerin ilgisini çekebilir.

Nesin Matematik Köyü ise yaş sınırlaması olmaksızın ilkokuldan yüksek lisans öğrencilerine kadar her yaştan gençlere matematik, programlama, felsefe, arkeoloji, sosyoloji disiplinleri odağında atölye olanakları sağlıyor. 2007 yılından beri Şirince’deki Nesin Vakfı, bağışlar ve gönüllüler ile birçok başarıya imza atmaya devam ediyor.

Üniversite sonrası çalışma temposunun ağırlığı, günlük telaşlar, aile kurma belki çocuk büyütme ile hiçbir zaman hobi edinmeye vakit bulamamış biz yetişkinler… Çözüm erken yaşlarda saklı!

Sağlık ve huzurla

Nurkan ZAİM
Ekonomist, Eğitim Koçu