Kahkaha Yogası

,

kahkahaKahkaha yogası da ne ayol?

Bir bu eksikti… Her gün yeni bir şeyler icat ediyorlar.

Kahkaha atmak için birine mi ihtiyacımız var, güleriz işte…

Peki ben size bir şey sorayım; En son ne zaman şöyle içinizden geldiği gibi kocaman bir kahkaha attınız? Dün? Geçen hafta? Hatırlamıyor musunuz?

Çocuklar günde 300-500 kez gülüyorlarmış hem de sebepsiz, biz yetişkinler?

Günde 10-15 kez çoğu da dudaklarda bir sırıtma…

Olsun hiç önemli değil, dudaklarda bile olsa gülümsemenin faydası var. Önce dudaklarla başlıyor, yüz kaslarımız geriliyor, beyne sinyal gidiyor; “ kaslar gerildi gülüyor, gülüyorsa mutlu demektir” . Beyin gelen sinyali hemen işleme koyuyor, “Mutluysa o zaman mutluluk hormonu salgılamak gerek”

Hooop! Mutluluk hormonu, şu adını çok duyduğumuz Serotonin, salgılanıyor. Dudaklarda başlayan belki de zoraki bir gülümseme sayesinde kendimizi mutlu hissediyoruz. İşlem tamam.

Evet, gerçekten de “Hareket duygu yaratır” güldüğümüz için mutlu oluruz. Daha çok gülmeye vakit ayırırsak daha çok mutlu oluruz.

Kahkaha yogası nedir peki?

Nedensiz gülmenin insan sağlığına faydalarını ortaya çıkarmaya çalışan bir doktor tarafından geliştirilmiş bir egzersiz bütünü. Nefes teknikleri, çocuksu oyunlar ve meditasyon tekniklerini kullanarak vücut kimyamızı değiştirmeyi dolayısıyla bizi değiştirmeyi amaçlıyor. Biz değişince de çevremizdeki her şey değişiyor.

Güldüğümüzde neler oluyor?

Kahkaha attığımızda içimizdeki hava saatte 100 km hızla dışarı çıkıyor ve aynı hızla temiz havayı içimize çekiyoruz. Tüm bedenimiz, bütün hücrelerimize kadar daha fazla oksijenle doluyor. Oksijen demek sağlık demek. Bağışıklık sistemimiz güçleniyor. Daha iyi düşünebilir ve daha sağlıklı kararlar alabilir duruma geliyoruz. Kahkahaları birileriyle paylaşıyorsak, bu kişilerle aramızda sıkı bağlar oluşuyor. Birlikte gülebildiğimiz insanlarla daha iyi anlaşıyor, daha iyi çalışıyoruz. Birbirimizi daha koyla anlıyoruz. Oksijen tüm hücrelere yayıldı ve mutluluk hormonu da salgılandı ya; daha yaratıcı, daha pozitif daha çözüm odaklı yollar bulabiliyoruz.

Kahkaha atmak hem kişisel sağlığımıza iyi geliyor hem işletmemiz açısından fırsatlar sunuyor.

Kahkaha atarken başka bir şey düşünme ihtimaliniz yok. Kahkaha attığımızda An’da kalıyoruz. Her şeyin olup bittiği, olmamız gereken tek yer olan “An”…

Bütün bu seans bittiğinde kendinizi hafiflemiş, mutlu ve huzurlu hissederek çıkıyorsunuz.

Yurt dışında bir çok yerde “Kahkaha Klüpleri” var. Düzenli olarak belirli aralıklarla bir araya geliyorlar ve bu etkinliği paylaşıyorlar.

Kahkaha bir mucize, fiziksel ve ruhsal olarak bizi iyileştiriyor ve değiştiriyor. Biz değiştikçe çevremizdeki her şeyi değiştiriyoruz, iyileştiriyoruz.

Var mısınız kahkaha mucizesi ile tanışmaya?

Zeynep Ocak
Profesyonel Koç, Yoga Eğitmeni
www.kahkahamucizesi.com

Zeynep Ocak

Zeynep Ocak

Yazarın Diğer Yazıları